Arama sonuçları

Uygunsuz işaret yapan ‘ayı’ karikatürü ne oldu?

Uygunsuz işaret yapan ‘ayı’ karikatürü ne oldu?

Uygunsuz işaret yapan ‘ayı’ karikatürü ne oldu? Ders kitabında uygunsuz işaret yapan ‘ayı’ karikatürü olduğu ortaya çıkmış, tartışmalar üzerine de karikatürlü sayfanın kaldırıldığı belirtillmişti.

Peki gerçekten bu 'ayı'lı ders kitabı ne oldu?

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanı Alpaslan Durmuş düzenlediği basın toplantısında yeni müfredatta tartışılan konularındaki sorulara yanıt verdi. Din dersi kitaplarında ‘kadının erkeğe itaatinden ‘cihatın kaldırıldığına’ kadar birçok konudaki soruyu yanıtlayan Durmuş, uygunsuz işaret yapan ‘ayı’ karikatürüne de yanıt verdi.

UYGUNSUZ İŞARET YAPAN ‘AYI’ KARİKATÜRÜ NE OLDU?

Türkçe Dersi Öğrenci Çalışma kitabında karikatürist Selçuk Erdem’in pençesi ile uygunsuz işaret yapan ‘ayı’ karikatürünün ne olduğunu Durmuş, şöyle açıkladı.

 "Karikatür, kitabın bir sayfasında bir milimetre civarında yer kaplıyor. Yani 17 santimetreye 24 santimetrelik bir yerden bahsediyoruz. Ben burada yazarlara şaşıyorum. Bir de görsel okuma yaptırıyor bu karikatür üstünden. Sen görsel okuma kendin yapamıyorsun. Çocuğa nasıl böyle bir şey soruyorsun?

'AYI' KARİKATÜRLÜ SAYFA İMHA EDİLECEK

'Bu sayfanın imha edilmesi gerekiyor diye arkadaşlarımıza talimat gönderdik. Bütün il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimiz öğrencilere dağıtılmak üzere hazır bekletilen kitaplardan Türkçe 6. sınıf kitaplarından sayfa 13’ü imha etmiş durumdalar. Öğrencilerimizin eline gitmeyecek."

 

09-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin