Arama sonuçları

‘Uzaktan eğitim’ sizi üniversiteli yapacak

‘Uzaktan eğitim’ sizi üniversiteli yapacak

Uzaktan eğitim ve açıköğretim birbirine sürekli karıştırılan iki yükseköğrenim programı. Karıştırılma nedeni de öğrencilere devam zorunluluğu getirmeden eğitim almalarına fırsat vermeleri. Uzaktan eğitimde öğretim elemanı ve öğrenci arasındaki bilgi akışı, internet ve benzeri teknolojiler yardımıyla sağlanır.

Açıköğretimde dersler, ders notları, video konferans veya televizyondan ders yayını gibi tek taraflı şekillerde işlenirken, uzaktan eğitim sisteminde, sanal sınıf, blog, forum gibi uygulamalarla, soru-cevap sistemi ve hocalarla görüşmelerle daha aktif ve karşılıklı bir eğitim söz konusu.  

Özellikle çalışanlar tarafından tercih edilen uzaktan eğitim ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları şöyle:

UZAKTAN EОİTİMDE SADECE LİSANS MI OKUNUYOR?

Hayır uzaktan eğitim programları önlisans, lisans ve yüksek lisans programlarını içeriyor.

UZAKTAN EОİTİM PROGRAMLARINA NASIL GİRİLİYOR?

Önlisans programları için ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girmeniz ve en az 140 puan almanız gerekiyor. Lisans programları için de Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) ilgili puan türünde barajı almanız gerekiyor.

PROGRAMLARA NASIL YERLEޞTİRME YAPILIYOR?

Uzaktan eğitim önlisans ve lisans programlarına merkezi yerleştirme ile yani ÖSYM tarafından yerleştirme yapılıyor. Bunun için de tercih listesi hazırlamanız gerekiyor.

AYNI ANDA BİRDEN FAZLA PROGRAMDA OKUYABİLİR MİYİM?

Uzaktan eğitim programları merkezi yerleştirmeyle öğrenci alıyor ve ÖSYM öğrencileri yalnızca tek bir programa yerleştiriyor. Bu yüzden de aynı anda birden fazla bölümü seçmeniz ve okumanız mümkün değil. Ama yüksek lisans programlarında bir ayrıcalık oluyor. O da belli önkoşulları sağlamanız şartıyla ilgili enstitünün yönetim kurulu izniyle birden fazla programda okuyabiliyorsunuz.

DERSLER İÇİN ÜNİVERSİTEYE GİTMEM GEREKİYOR MU?

Hayır gerekmiyor. Bu eğitim modelinde derslerinizi yükseköğretim kurumuna gitmeden alıyorsunuz.  

UZAKTAN EОİTİMDE NASIL DERS İŞžLENİYOR?

Dersler, eş zamanlı kamera ve mikrofon aracılığıyla sanal oturumlar ve forumlarla uzaktan işleniyor. Ayrıca, eş zamansız ders notları ve okumalar ile bu eğitim destekleniyor. Belirlenen saatler içerisinde sanal sınıflar oluşturuluyor. Öğretim üyesi ile birlikte öğrenciler bu sınıfta buluşuyor.

ANLAYAMADIОIM KONULARI KİME SORUYORUM?

Akademisyenlerle öğrenciler sanal oturum ya da forumlarda biraraya geldiklerinde sorularınızı yöneltebiliyorsunuz. Uzaktan eğitimin en önemli özelliklerinden birisi de hem öğrenciler hem de öğretmen ve öğrenci arasındaki iletişimi internet üzerinden aktif bir şekilde sağlanması. Hocalara ayrıca e-posta ya da SMS yoluyla ulaşmak da mümkün.

SINAVLAR NASIL YAPILIYOR?

Sınavlar da dersler gibi internet üzerinden yapılıyor. Final ve bütünlemeler ise ilgili yükseköğretim kurumunun belirlediği merkezlerde gerçekleştiriliyor.

BAޞKA BİR ÜNİVERSİTEDE ALDIОIM DERSLERİ SAYDIRABİLİR MİYİM?

Evet. Başka bir yükseköğretim programında aldığınız dersleri transfer etme şansınız bulunuyor.

ÖRGÜN İLE UZAKTAN EОİTİM ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Örgün eğitimde devam zorunluluğu var ve öğrenciler sınıflara giderek dersleri işler. Uzaktan eğitimde ise dersler sanal ortamda işlenir. Örgün eğitimde sınavlar yüz yüze yapılır, uzaktan eğitimde ise ara sınavlar internet üzerinden final ve bütünlemeler ise belirlenen merkezlerde gerçekleştirilir. Yine uzaktan eğitimde akademisyenlerin verdiği dersler ve ödevler internet üzerinden oluşturulan sisteme yüklenir.

UZAKTAN EОİTİMDE DE BÜTÜNLEME SINAVI VAR MI?

Evet var. Öğrenciler başarısız oldukları derslerden bütünlemelere girebilir.

UZAKTAN EОİTİMDEN ÖRGÜN EОİTİME GEÇİŞž VAR MI?

YÖK’ün yatay geçiş yönetmeliği gerekli şartları yerine getirmeniz durumunda örgün eğitim kurumlarına geçiş yapmanıza olanak sağlıyor.

ÖRGÜN EОİTİMDEN UZAKTAN EОİTİME GEÇİŞž VAR MI?

Hayır, yok.

DİPLOMADA ‘UZAKTAN EОİTİM’ YAZIYOR MU?

Uzaktan eğitim programlarında verilen diplomalar örgün eğitim programlarında verilen diplomalarla  aynı nitelikte ancak bazı üniversiteler diplomalarına “Uzaktan Eğitim” ibaresini ekleyebiliyor.

DGS HAKKIMIZ VAR MI?

Evet var. Önlisans eğitimini tamamladıktan sonra lisansa devam etmek istediğinizde Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girerseniz ve başarılı olursanız diplomanızı lisansa tamamlayabilirsiniz.

UZAKTAN EОİTİMDE ASKERLİОİMİ ERTELEYEBİLİR MİYİM?

Evet. Örgün eğitimdeki öğrenciler gibi askerlik tecili yapabilirsiniz.

SINAVSIZ GEÇİŞž HAKKI VAR MI?

Sınavsız geçiş hakkından mesleki ve teknik lise mezunları önlisans programlarına girerken yararlanabiliyor. Lisede aldıkları eğitimlerle ilgili alanlara başvuran adaylar bu programlara öncelikli olarak yerleştiriliyor. Bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olanlar veya bu kurumun mezunları için ise sınavsız geçiş hakkı yoktur.

YÜKSEK LİSANS PROGRAMINA NASIL BAޞVURMAM GEREKİYOR?

Uzaktan eğitim veren yüksek lisans programlarına Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı (ALES) puanlarınızla başvuruda bulunabilirsiniz.

HANGİ PROGRAMLARDA EОİTİM ALABİLİRİM?

Uzaktan eğitim kapsamında ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim almak mümkün. Önlisans programlarında bilgisayar, elektronik, işletme, muhasebe, ticaret, bankacılık turizm, halkla ilişkiler, çevirmenlik ve tıbbi teknikler gibi bölümler bulunuyor. Lisans programları arasında ise mühendislikler, iktisat, işletme, edebiyat, tarih, muhasebe, bankacılık, halkla ilişkiler, gazetecilik, kamu yönetimi, sosyoloji, İngiliz dili edebiyatı, ilahiyat gibi programları bulmak mümkün. Uzaktan eğitim yüksek lisans programları arasında da bilgisayar mühendisliği, elektronik ve bilgisayar, bilişim teknolojileri, finansal ekonometri, sağlık kurumları işletmeciliği, konaklama işletmeciliği programlar yer alıyor.

HANGİ ÜNİVERSİTELERDE VAR?

Ağırlıklı olarak devlet üniversitelerinde olmakla birlikte vakıf üniversitelerinde de bu programlar açılmaya başladı.

MBA PROGRAMLARI VAR MI?

Genellikle uzaktan eğitimde tezsiz işletme yüksek lisans programları (EMBA) bulunuyor.

UZAKTAN EОİTİM HANGİ DİLDE YAPILIYOR?

Türkçe ve İngilizce programlar bulunur.

 

16-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş