Arama sonuçları

Vakıf üniversiteleri öğrenci için kaç TL harcıyor?

Vakıf üniversiteleri öğrenci için kaç TL harcıyor?

Vakıf üniversiteleri öğrenci için kaç TL  harcıyor? Vakıf üniversitelerine “sülale boyu” mal, hizmet ve para transferi konusunda inceleme getiren düzenleme yasalaşırken, vakıf üniversiteleri ile ilgili “ticariler mi?” tartışması da yaşanıyor.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ ÖĞRENCİ İÇİN KAÇ TL HARCIYOR?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yüksek Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cahit Güran vakıf üniversitelerinin yarısının ticari amaçla kurulmuş kurumlar olduklarını söyledi. Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre vakıf üniversiteleri öğrencilerden aldıkları öğrenim ücretlerinin büyük bölümünü öğrenci için harcamıyor. İşte haberin ayrıntıları: Güran,  Anayasa'ya göre yükseköğretim alanında kazanç amacı güden girişimlere izin verilmediğine dikkat çekti. Anayasa uyarınca, vakıf üniversitelerinin kazanç amacı güdemeyeceğini, kurucu vakfa ve üçüncü şahıslara kaynak aktaramayacağını, aktardığı tespit edilen üniversitelerin kapatılacağını vurgulayan Güran sözlerini şöyle sürdürdü:

BAKKAL GİBİ EL DEĞİŞTİRİYORLAR

 "Buna rağmen son dönemlerde bazı vakıf yükseköğretim kurumları birtakım usullerle el değiştiriyor, başka bir ifadeyle satılıyor. Devlet tarafından kuruluş izni verilen bu kurumların el değiştirmesinden birtakım kişilerin yüksek miktarda kişisel menfaat ve kazanç elde ettiği söylentileri ve şikayetleri artarak devam ediyor. Vakıf üniversiteleri bakkalın el değiştirmesinden daha kolay el değiştiriyo. Vakıf yükseköğretim kurumları bünyesinde çok sayıda ve büyük iktisadi işletme ve şirketler kuruldu. Bu işletmelerin üniversite ve üçüncü kişilerle arasındaki ilişki, yasal dayanak olmadığı için takip edilemiyor.  

ÖĞRENCİ BAŞINA MALİYET 4-5 BİN TL

Güran, bazı vakıf üniversitelerinin eğitim öğretimden sağladıkları kaynağı üniversite dışına aktardıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Vakıf üniversitelerinin yarısı ticari amaçla kurulmuş eğitim kurumlarıdır. Bu kurumlar öğrenci başına 20 bin-30 bin TL gibi ücret alırken, öğrenci başına hizmet maliyeti 4 bin-5 bin lira gibi çok düşük düzeyde. Bazı vakıf yükseköğretim kurumları öğrenci başına 15-20 bin TL kazanç elde edecek şekilde hareket ediyor. Öğrenci gelirlerini çok yüksek tutarlı tanıtım-reklam harcaması, komisyon ücreti, danışmanlık ve hizmet bedeli gibi çeşitli adlar altında 'yersiz' ödemeler şeklinde mütevelli heyeti başkan ve üyeleri ile yakınlarına aktarıyorlar. Mütevelli heyeti başkan ve üyeleri ile yakınlarının sahip olduğu ya da bağlantılı olduğu firmalara kısa zaman aralıklarında mükerrer anlaşmalarla mükerrer ödeme yapıyorlar, Öğrenci gelirlerini yurt dışında üniversite kurmak için transfer ediyorlar."

KAYNAK ÜNİVERSİTE DIŞINA AKTARILIYOR

Güran, bahsedilen vakıf üniversitelerinin elde ettiği gelirleri yükseköğretim alanına dönük yatırımlara dönüştürmek yerine üniversite dışına aktardığını ve bunun için karmaşık usuller kullandıklarını söyledi. Güran sözlerini şöyle sürdürdü: "Öğrenci gelirleri yurt dışında üniversite kurmak üzere ortakları bulundukları şirketlere transfer ederek kaynak aktarımı da yapılıyor. Mütevelli heyeti başkan ve üyeleri ile yakınlarının bağlatılı olduğu firmalardan emsaline göre yüksek bedellerle mal ve hizmet alımı, inşaat işleri yapıyorlar. Kaynak aktarımına zemin oluşturmak üzere rayiçlerine göre yüksek bedellerle arsa, arazi ve bina alımı yapılıyor, kiralamalar gerçekleştiriliyor. Vakıf üniversiteleri bünyesinde üretilen kaynak sistem içinde kalması gerek. Gerçek ve saygın vakıf üniversitelerinin yerinin korunması için kötü örneklerden ayrışması gerekiyor.

11-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş