Arama sonuçları

Vakıf üniversitelerine ‘asistan yetiştir’ şartı mı gelecek?

Vakıf üniversitelerine ‘asistan yetiştir’ şartı mı gelecek?

Vakıf üniversitelerine ‘asistan yetiştir’ şartı mı gelecek? Vakıf üniversitelerini önümüzdeki günlerde “Kendi asistanı yetiştir” koşulu mu bekliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın vakıf üniversiteleri ile ilgili açıklamaları bundan sonraki süreçte bu üniversitelere akademisyen yetiştirmeleri konusunda bir şart getirileceğinin de işaretini veriyor. Safran bu üniversitelerin statüsünün gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Safran’ın Bir Sen’in hazırladığı "Yükseköğretime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme Raporu"nun açıklanmasında yaptığı konuşma hem yurtdışı eğitim hem de vakıf üniversitelerini yakından ilgilendiriyor.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNE ‘ASİSTAN YETİŞTİR’ ŞARTI MI GELECEK?

Safran, bundan sonraki süreçte belli branşlar dışında yurtdışına yüksek lisans için öğrenci gönderilmeyeceğini, doktora eğitimi için yollanacağını açıkladı. Yurtdışı eğitimde de rotanın ABD’den Avrupa ve Uzakdoğu’ya döneceği mesajını veren Safran, vakıf üniversiteleriyle ilgili de açıklama yaptı.

Rapora değinen Safran, yükseköğretimin nicelik olarak arttığına ancak öğretim üyesi sayısında açık bulunduğuna dair eleştirinin iyi bir tespit olduğunu vurguladı. Safran, "Çünkü biz üniversiteleri öğretim üyesini yetiştirdikten sonra açmıyoruz, bir üniversiteyi açıyoruz sonra içine öğretim üyesi doldurmaya çalışıyoruz” dedi.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDEN DEVŞİRİYORLAR

Dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'deki gibi yükseköğretimde büyük bir sıçrama bulunmadığına işaret eden Safran, her açılan vakıf üniversitesinin, devlet üniversitesinin kaynağından insan devşirdiğini söyledi.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Vakıf üniversitelerinin ne yurt içinde ne yurt dışında asistan yetiştirmediğini, devlet üniversitelerinden hazır aldığını vurgulayan Safran sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onun için aslında vakıf üniversitelerine konulacak şartlardan birisi bu. 'Öğretime başlamadan önceki süreçte 20 alanda asistanı yurtdışına gönder, yetiştir' diyeceksiniz. Vakıf üniversitelerinin Türkiye'deki statüsü gözden geçirilmeli."

Safran yarın da YÖK ile yurtdışına gönderilecek öğrenciler konusunda hazırladıkları teklifi görüşeceklerini dile getirdi.

12-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş