Arama sonuçları

Vehbi Koç Vakfı'ndan Milli Eğitim'e yeni okul

Vehbi Koç Vakfı'ndan Milli Eğitim'e yeni okul

Vehbi Koç Vakfı'ndan Milli Eğitim'e yeni okul. Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre, Vehbi Koç Vakfı, “yap, devret, sahip çık” yaklaşımıyla Beykoz Koç Ortaokulu’nu “model okul” olarak yeniden inşa etti ve Milli Eğitim Bakanlığı’na devretti. Okulda eğitim, halen prefabrik binalarda eğitimini sürdüren öğrencilerin yeni binalarına gelmesiyle bu öğretim yılının ikinci yarısında başlayacak. 

Terende konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Eğitimin mimarisinden söz ettiğimizde, insandan, gelecekten ve çocukların mutluluğundan söz ediyoruz. Türkiye’de örnek okulların sayısını artırmak ve Türkiye’deki okul mimarisinin inkişafına hizmet etmek gibi bir niyetimiz var. 13-14 mimar, 6-7 aydır okul binalarının yeni bir tasarımla ele alınması konusunda çalışıyor. Tasarımlar bitti, uygulama aşamasına gelmek üzereyiz” dedi.

DOĞASINA HÜRMET EDİN

Velilerden bir istekte bulunan Bakan Selçuk, “Her çocuğun kendi müfredatı var. Hepsinin bir yolu var. Bu yola saygı duyalım. ‘İlla şu olacaksın’ diye zulmetmeyelim, doğasına hürmet etmek zorundayız. Aksi durumun ruh sağlığında ve kişiliğinde sıkıntı yaratabileceğini göz ardı etmeyelim” diye konuştu. 

Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, “8 yıllık kesintisiz eğitime destek vermek üzere 1999 yılından itibaren 17 ilk ve ortaokul yaptırdık. Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettikten sonra da tüm okullarımızın öğretmenlerine, öğrencilerine destek vermeye devam ediyor, okullarımızın fiziki şartlarının iyi olmasını sağlamaya gayret ediyoruz” dedi.

Beykoz Koç Ortaokulu’nu 21. yüzyıl ihtiyaçlarına hizmet edecek model bir okul olması için tasarladıklarını vurgulayan Erdal Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Sunduğumuz model, mimari özellikleri itibarıyla öğretmenlerin ve öğrencilerin keşfederek, deneyerek paylaşarak ve yaşayarak öğrenmelerine fırsat veriyor. Sanatı, sporu, doğayı eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Öğretmen, öğrenci, veli, çevredeki mahallelilerin ve halkın katılabileceği yaparak-yaşayarak hayat boyu öğrenmeye fırsat veren bir ortam sağlıyor. Takım çalışması, problem çözme, yaratıcı ve eleştirel düşünme, sosyal duygusal gelişim, sorumluluk alma gibi 21. yüzyılın temel becerilerinin gelişimini destekleyen bir okul ortamı sunuyor.”

PLASTİĞİ AZALTACAK

  • 11 bin 320 metrekare kapalı alana sahip olan model okulun, 520 kişilik öğrenci kapasitesi, 5 bin 500 metrekarelik bahçesi ve 2 bin 400 metrekarelik açık spor alanı bulunuyor.
  • 238 kişilik kafeterya, toplanabilir masaları ile ihtiyaç halinde etkinlik alanına dönüştürülebiliyor.
  • Okulda 31 derslik, 6 öğretmen çalışma odası, okul aile birliği ofisi ve 10 yönetim ofisi bulunuyor.
  • Okul içinde ve dışında bulunan toplam 10 arıtılmış su sebili ile ve geri dönüşüm toplama noktaları ile plastik atıkların azaltılması hedefleniyor.
  • 46 kişilik kütüphanesi var.
  • 163 kişilik konferans salonu, okul dışındaki etkinliklere de açılarak okul bütçesine sürdürülebilir bir gelir sağlanması hedefleniyor. 
  • Okulun destekçilerinin isimleri, bulmaca şeklinde okuldaki duvarda yer alıyor.

18-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş