Arama sonuçları

Veli takipte: Yabancı özel liselerde üçüncü kayıt dönemi

Veli takipte: Yabancı özel liselerde üçüncü kayıt dönemi

Veli takipte: Yabancı özel liselerde üçüncü kayıt dönemi. Yabancı özel liselerde 3’üncü kayıt dönemi başlıyor. 8 Temmuz’da ön kayıtlar yapılacak, 9 Temmuz’da hem asil hem de yedek liste kayıtları alınacak. 10-11-12 Temmuz ise boş kontenjanı olan yabancı özel liseler için serbest kayıt dönemi başlayacak.

VELİ TAKİPTE: YABANCI ÖZEL LİSELERDE ÜÇÜNCÜ KAYIT DÖNEMİ

Geçtiğimiz 26 Haziran’da ilk kayıt dönemini başlatan yabancı özel liselerde iki kayıt dönemi tamamlandı. İlk kayıt döneminde okullar kontenjanlarının 3-4 katı başvuru aldı. Ancak bir öğrenci birden fazla okula başvurduğu ve başvurular arasında azımsanmayacak bir kitle de ‘burs’ bekleyenler tarafından oluşturuldu. Burs bulamayanların aradan çekilmesiyle birlikte kesin kayıtlar yapıldığında okulların çoğunda boş kontenjan oluştu. Bu durum da puanların düşmesine neden oldu. Okullar üçüncü kayıt dönemine ise puan düşürerek başladı.

BAHÇEDE OLANIN KAYDI YAPILACAK

Veliler ise okulların internet siteleri başta olmak üzere puan ve kontenjan değişikliklerini takip ediyor. Bu dönemde kayıtlı olduğu okuldan başka okula geçecek öğrencilerin kayıt çekmesinden dolayı boş kontenjan oluşacağı için değişikliklerin anında takip edilmesi gerekiyor.

Bir de unutmayın yedek kayıtlara geçildiğinde okul bahçesinde olmak önemli. Bu sürede bahçede olanların kayıtları kontenjan tamamlanana kadar sürecek. Bu yüzden de okuldan ayrılmamak ya da vekalet verdiğiniz bir yakınınızın okulda olması gerekiyor.

SERBEST KAYIT DÖNEMİNE DİKKAT

Okullarda serbest kayıt dönemi ise 10-11-12 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Bu dönemde de okullar aynı gün içinde kesin ve yedek kayıtlarını tamamlayıp, aynı akşam yeni puanlarını açıklayarak, tekrar kayıt alacak. Bu dönemde yine kayıt çekmeler olacağı için özellikle bu son 3 gün kayıtların yakından takip edilmesi gerekiyor. Yedek liste kayıtlarında kapılar kapandıktan sonra okulda işleme devam edilecek. 12 Temmuz’dan sonra ise özel liseler bir daha devlet liseleri için nakillerin başlayacağı 29 Temmuz’a kadar kayıt alamayacak. Devlet liseleri için tercih yapan öğrenciler ise özel okullara bu tarihten sonra başvurabilecek.

PUANLAR NE OLDU? BOŞ KONTENJANLAR NEDİR?

Gelelim okulların üçüncü kayıt dönemi için açıkladıkları taban puanlara ve boş kontenjanlara. İlk kayıt dönemlerini yüksek puanlarla açıklaya yabancı özel liseler, Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanına göre öğrenci alıyor. Aralarında Amerikan, İtalyan, Fransız, Alman liselerde ikinci kayıt döneminden sonra 60 puana kadar puanlarını düşürenler oldu. Boş kontenjan ise hala var.

İşte okulların 2019-2020 eğitim dönemi ikinci ön kayıt puanları ve boş kontenjanları:

 

AMERİKAN LİSELERİ

Amerikan Robert Lisesi

İkinci kayıt döneminde 222 kontenjanı doldu.

Üsküdar Amerikan Lisesi

Puanı 481 oldu. Kız ve erkeklerde 22’şer olmak üzere 44 kontenjan boş.

 

İzmir Amerikan Koleji

Puanı 450 oldu. 178 kontenjanın 33’ü boş.

 

Tarsus Amerikan Koleji

Puanı 409. Kontenjanda 60 kişilik kız kontenjanın 26’sı 60 kişilik erkek kontenjanın 16’sı olmak üzere toplam boş kontenjan 42.

FRANSIZ LİSELERİ

Saint Joseph Fransız Lisesi

Üçüncü kayıt dönemi puanı 470. Kontenjan dolu ama kayıt çekmeler nedeniyme boşalabilir.

 

Notre Dame De Sion Fransız Lisesi

Puanı 458. Boş kontenjan 7.

Sainte Pulcherie Fransız Lisesi

Puanı 448. Boş kontenjan 4.

Saint Benoit Fransız Lisesi:

Puanı 450. Kontenjanı dolu ama kayıt çekmeler nedeniyle boşluk olabilir.

Saint Michel Fransız Lisesi

Puanını 435. Boş kontenjan 31.

İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi

Puanı 410. Boş kontenjan 5.

Özel Alman Lisesi

Puanı 485. Boş kontenjan 2.

 

İTALYAN LİSELERİ

Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Puanı 430. Boş kontenjan 65.

İtalyan Lisesi

Puanı 430. Boş kontenjan 64.

SEV Amerikan Koleji

Puanı 460. Boş kontenjan 2.

 

 

 

07-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş