Arama sonuçları

Webometrics intihal gerekçesiyle Türk üniversitelerini listelerinden çıkardı

Webometrics intihal gerekçesiyle Türk üniversitelerini listelerinden çıkardı

Webometrics intihal gerekçesiyle Türk üniversitelerini listelerinden çıkardı. Üniversitelerin küresel performans ve prestijlerinin işareti olarak webdeki varlığının ne kadar güçlü olduğunu ölçerek buna göre sıralamasını yapan Webometrics sitesinde, ocaktan beri Türkiye'deki üniversiteler hakkında bilgi sağlamaya son vermiş olduğuna dair bir duyuru var.

Webometrics Dünya Üniversiteleri Sıralaması Sitesi'nin 2020 güncelleme açıklamasında şöyle deniliyor:

WEBOMETRICS İNTİHAL GEREKÇESİYLE TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİ LİSTELERİNDEN ÇIKARDI

"Bu portal 15 yılı aşkın sıkı çalışmayla oluşturuldu, o yüzden (Suriye'den Mustafa Kayyali ve Türkiye'nin Bursa Uludağ Üniversitesi'nden Özhan Sağlık tarafından edit edilen) HERANKING websitesinin izin almadan bizim tüm dizinimizi kopyaladığını, yapıştırdığını, suistimal ettiğini keşfetmek bizim için çok acı verici olmuştur."

Site "Bu durum çözülene dek Türk üniversiteleriyle ilgili bilgi sağlamayacağız" diye ekliyor.

Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU) ve Webometrics gibi farklı kuruluşlar, dünyada yer alan tüm yüksek öğretim kurumlarının belli ölçütlere göre sıralamasını sunuyor.

BENİM İLGİM YOK, ADIM NEDEN KARIŞTIRILDI, BİLİNMİYOR?

Türk üniversitelerinin listelenmemesine gerekçe olarak gösterilen isimlerden Özhan Sağlık ise konuyla ilgisi olmadığını ve adının neden geçirildiğini de anlayamadığını söyledi. Sosyal medya hesabından da açıklama yapan Sağlık’ın söyledikleri şöyle:

“27 Ocak'ta Türkiye'nin dizinden çıkarılacağı haberini gördüğüm gibi ilgili dizinin editörüne bu eylemi yapan firmaları belirtirse yetkili mercilere bildireceğimi söyledim. Ben meseleyi çözemeyince şifahen durumu YÖK'e bildirmeye gayret ettim. Burada resmi bir süreç izlemedim, tanıdığım kişiler aracılığıyla ilerlemeye çalıştım. İlgili editör meseleyi nasıl anladıysa adımı vererek beni bahsi geçen heranking Web sitesiyle ilişkilendirmiş. Ben, YÖK'ün hakkımda inceleme istemesiyle bu durumdan haberdar oldum. Üniversitemiz, bu konuda gerekli incelemeyi yapmıştır, olayla ilgili bir ilişkim olsaydı gereği zaten yapılırdı. Bahsi geçen heranking web sitesiyle Türkiye'nin ilişkisi zannı sorgulanmalı, çünkü alan adını incelediğimizde ne adres ne telefon bilgileri Türkiye'ye ait görünüyor. Böyle gündeme geldiğim için üzgünüm. Bu eylemi yapacak tıynette değilim, bir şey yaptıysam yaptım derim. Ben ülkemize atılan iftiraya engel olmak istedim, eğer ortada bir durum varsa bunun bildirilmesini istedim. Bir Türk gibi dosdoğru durmaya çalıştım. Vicdanım rahattır.”

05-06-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş
FMV Işık Okulları
MEF Üniversitesi