Arama sonuçları

Y kuşağı: 7 aylık çalışma sadakat için yeterli

Y kuşağı: 7 aylık çalışma sadakat için yeterli

Y kuşağı: 7 aylık çalışma sadakat için yeterli. Uluslararası İşverenler Örgütü (IOE) Genel Başkanı Erol Kiresepi, iş yaşamında yer alan Y kuşağı ile ilgili konuştu. Kiresepi şöyle dedi: "Y kuşağının yüzde 60'ından fazlası 7 aylık çalışma süresinin iş yerine sadakat için yeterli olduğunu düşünüyor. Çalışma ilişkileri değiştikçe yalnızca şirketlerin değil yasal düzenlemelerin de değişmesi gerekiyor."

Y KUŞAĞI: 7 AYLIK ÇALIŞMA SADAKAT İÇİN YETERLİ

Kiresepi, Memur-Sen tarafından Genel Merkez binasında düzenlenen "İşin Geleceği, Tehditler Ve Fırsatlar" konulu uluslararası konferansta konuştu.

Kiresepi, ekonominin büyümesinin, çalışanların gereken becerilerle donatılabilmesine bağlı olduğunu dile getirdi ve mesleki yeterlilik kazandırma mekanizmalarına önem verilmesini istedi. 

Geleceğin iş gücü piyasası için mesleki becerileri öğreten eğitim sistemlerine ihtiyaç olduğunu belirten Kiresepi, şöyle dedi:

"Özellikle matematik, bilim, teknoloji ve mühendislik gibi temel yetkinliklerin yanı sıra yaratıcılık, esnek düşünme, kıyaslama, liderlik ve pratik zeka gibi sosyal ve davranışsal becerilerin de düzgün biçimde öğretileceği sistemlere ihtiyacımız var."

AKILLI MAKİNELERLE ÇALIŞILACAK

Çalışanların yüzde 65’inden fazlasının gelecek 3-5 yıl içinde akıllı makinelerle çalışacaklarına dikkati çeken Kiresepi, işçi, memur ve işveren sendikalarının bu güçlüklere karşı alınacak önlemlerdeki önemine işaret etti. 

Çalışanların algısının her geçen gün değiştiğini vurgulayan Kiresepi, şöyle konuştu:

"Y kuşağının yüzde 60'ından fazlası 7 aylık çalışma süresinin iş yerine sadakat için yeterli olduğunu düşünüyor. Çalışma ilişkileri değiştikçe yalnızca şirketlerin değil yasal düzenlemelerin de değişmesi gerekiyor. Yeni çalışma biçimlerine yasal düzenlemelerinde yer vermeyen ülkelerde, istihdam yaratma konusunda eksiklikler gözlenecek ya da istihdam, kayıt dışı sektöre kayacaktır. Yalnızca kalıcı iş gücü piyasasına adaptasyon sağlayan ülkeler ileri düzeyde dijitalleşmiş ve küreselleşmiş piyasalarda ayakta kalabilecek ve kapsayıcı bir iş gücü piyasası yaratabilecektir."

Kiresepi, sosyal koruma ile diğer kamu ve özel emeklilik programlarının, özellikle sürekli iş değiştirenler için daha destekleyici hale getirilmesinin önemini vurguladı.

 

25-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş