Arama sonuçları

Y Kuşağı 'iş'inde duramıyor

Y Kuşağı 'iş'inde duramıyor

Y Kuşağı 'iş'inde duramıyor.  “Teknolojinin içinde doğmuş, beklentisi yüksek, aile koruması altında ama sosyal, bağımsız, sabırsız ve çok kolay sıkılan bir kuşak” olarak nitelendirilen Y kuşağı 2025'te iş gücünün yüzde 75'ini oluşturacak.       

Bu kuşak ile ilgili birçok araştırma yapılıyor. Bunlardan biri de 2017 WorkplaceReport. Bu raporu da  80 ülkede hizmet veren Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi birçok araştırma ve görüşe dayanarak hazırladı. Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğluraporun, gelecekte işgücü potansiyelinin yüzde 75’ini oluşturacak Y jenerasyonunu anlamalarına yönelik işyerleri için bir kılavuz niteliğinde olduğunu belirtti. Zeytinoğlu, "Amacımız, Y jenerasyonunun talep ve ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılması ve iş yerlerinin gelecekte verimliliklerini ve çalışan memnuniyetini artırabilmeleri için kendilerini doğru şekilde güncellemesi. Rapor hem günümüze ayna tutuyor hem de yakın gelecekte neler yapmamız gerektiği ile ilgili bizlere ip uçları veriyor” diye konuştu.

İşte rapora göre Y Kuşağı

2015'TE İŞGÜCÜNÜN YÜZDE 75'İNİ OLUŞTURACAKLAR: Günümüzde iş gücündeki yüzde 32’lik pay ile en geniş kesimi oluşturan Y kuşağı 2025’te iş gücünün yüzde 75’ini oluşturacak. 

YÜZDE 20'DEN FAZLASI İŞ DEĞİŞTİRDİ: Yaptığı işte bir anlam arayan Y kuşağı mensuplarının yüzde 20’sinden fazlasının geçtiğimiz yıl iş değiştirdiğini ABD'de yapılan araştırma gösteriyor. Bu oran Y jenerasyonundan olmayan kişilerin sayısının üç katından daha fazlaBu nedenle, 1980 ve 2000'li yılların başları arasında doğmuş olan bu jenerasyon “işten işe atlayan jenerasyon” olarak da etiketleniyor. Fakat bu konuda farklı fikirler ve düşünceler de var. Unfairly LabeledHow Your Workplace Can Benefit From DitchingGenerational Stereotypes kitabının yazarı Dr. Jessica KriegelEmployee Benefits ResearchInstitute'ün verilerini incelediğinde X jenerasyonunun da Y jenerasyonuyla aynı iş değiştirme oranına sahip olduğunu söylüyor. 

Göçebe yaşam biçimini sürdürmek ve bunu destekleyen bir işyeri istiyorlar. 

HER 4 KİŞİDEN BİRİ AYRILACAK: 2016 yılında 29 ülkeden Y jenerasyonuna mensup 7700 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucuna göre; her dört kişiden birinin önümüzdeki yıl içinde başka bir şey yapmak amacıyla şu anki işinden ayrılabileceği belirtiliyor. 

DUYGUSAL BAĞLILIK İSTİYOR: Uzmanlara göre Y jenerasyonunun davranışsal ve duygusal olarak bağlılık göstereceği bir kültür yaratıldığında bu çalışanlar, işverenlerine karşı dürüst ve dayanışmacı yaklaşım gösteriyor. Materyalist olmaktan ziyade daha çok deneyim ve anlam arayışında oldukları ve kişisel etkileşimlere çok değer verdikleri için çoğu Y jenerasyonu mensubu mükemmel bir yönetici olabilir. Eğitim, araştırma ve danışmanlık ajansı Why Millennials Matter'ın Kurucusu ve Başkanı, Joan Kuhl'a göre, tabiatı gereği hoşgörülü olan bu jenerasyonun üyeleri pratik ve çalışanlarının daha yüce bir amaçta birleşmesine yardımcı olmak istiyor. Ayrıca doğuştan yenilikçiler (ebeveynlerinden daha fazla şirket kuruyorlar) ve en yüksek eğitim oranına sahipler.

İŞVERENLER BU KUŞAĞI TUTMAK İÇİN NE YAPMALI?

Raporda işverenlere gelecekte çalışan sayılarının çoğunluğunu oluşturacak Y kuşağına nasıl davranmaları gerektiğine ilişkin öneriler de yer alıyor. İşte bu önerilerden bazıları: 

ESNEK ÇALIŞMA KOŞULLARI: İşverenler daha esnek bir çalışma ortamı yaratmak için, Y jenerasyonuna mensup çalışanlara seyahat etme fırsatı, (doğaları gereği eşyalardansa deneyim biriktirmeyi seviyorlar) esnek çalışma saatleri veya belirli aralıklarla evden çalışma imkanı sunacak yollar aramalı.

TAKIM ÇALIŞMASI ÖNEMLİ: Devamlı olarak insan temasında bulunulan iş yerlerinde başarılı olan Y jenerasyonu takım çalışmasına son derece yatkın. İletişim kanallarını açma yolları bulan ve çalışma arkadaşları arasında özgünlüğü teşvik eden iş yerleri daha güçlü bir dayanışma ve daha pozitif bir çalışma ortamının ve her jenerasyondan çalışanlardan yararlanmanın tadını çıkarır.

GİRİŞİMCİ RUHUNU KORUMAK İSTİYOR: İşverenler ayrıca, Y jenerasyonunun girişimci ruhunu hem şirkette hem de şirket dışında yansıtmasına olanak tanımalılar.
Y jenerasyonuna mensup çalışanların yeni bir projeye ön ayak olmak ve hatta ikinci işler yapmak konusunda cesaretini kırmayın. Bu aslında onları daha girişimci yapar (ve özgürlük hissi tanır.

MÜKEMMEL YÖNETİCİ OLURLAR: Birçok uzman Y jenerasyonundan mükemmel yöneticiler olacağı konusunda hemfikir fakat işverenler onları liderlik rollerine en iyi nasıl hazırlayabilecekleri üzerinde düşünmeli. Rehberlik olanakları, eğitim ve yetenek gelişimi, basamakları hızlıca tırmanmak isteyen Y jenerasyonuna mensup hırslı çalışanlar tarafından sıkça aranılmaktadır. Ayrıca devamlı performans geribildirimi de verilmeli.

ÜCRETTEN ÇOK AMACA ÖNEM VERİRLER: Şirketler bu jenerasyonun ücretten çok, amaca önem verdiğini anlamalı ve adımlarını bu bilgi doğrultusunda atmalıdır. The MillennialMythTransforming Misunderstanding into Workplace Breakthroughs adlı kitabın yazarı Crystal Kadakia şöyle konuşuyor: “Dünyaya bir kere geliyoruz (YOLO) düşüncesi, Y jenerasyonu için gerçek bir itici güç. Bu yüzden Y jenerasyonunun aklında şu soru uyanıyor, 'Yalnızca bir kere yaşayacaksam neden sizin için çalışmak isteyeyim?”

YENİ DENEYİMLER İSTİYORLAR: Cranfield School of Management’tan Dr. ElisabethKelan şöyle konuşuyor: “İşverenler, Y jenerasyonuna bir şeyler öğrenebilecekleri yeni deneyimler yaratmalı ki kendilerini tıkanmış hissetmesinler. Çünkü bu, bağlılıklarını kaybetmiş hissetmelerine yol açar. İşte bu yüzden geri bildirim konusunda her zaman çok doyumsuzlardır. Ancak geri bildirim alarak performanslarının zirvesine ulaşabileceklerinin farkındadırlar.” 

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ ÜCRET VE HAKLAR: Şirketler çalışanlarına, çeşitli jenerasyonların ve yaşam evrelerinin ihtiyaçlarına cevap verecek daha kişiselleştirilmiş yan hak ve ücret paketleri sunmak gibi adımlar atabilirler.

 

05-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş