Arama sonuçları

Yabancı özel lise sayısı 14’ten 11’e indi

Yabancı özel lise sayısı 14’ten 11’e indi

150 yılı aşkın süredir Türk eğitim sistemi içinde yer alan yabancı özel liseler verdikleri yabancı dil eğitimleri ile tercih ediliyor. Bir dönem kendi sınavlarını yapan bu liseler son iki yıldır da öğrencilerini 6 dersten yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) sınavlarından bazılarını kullanarak seçiyor. Kendi taban puanlarını açıklayan liseler öğrencilerinin yerleştirmesini de merkezi olarak değil, yine kendileri gerçekleştiriyor.

3’Ü TÜRK OKULU OLDU

Fransız, Alman, İtalyan, Amerikan, Avusturya olmak üzere yabancı  özel liselerin sayısı 14 iken bugün bu sayı 11 oldu. Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji ve Tarsus Amerikan Koleji kurucusu Amerikan Bord Heyeti kuruculuk yetki devrini 2011 yılında mezunlarının kurduğu Sağlık ve Eğitim Vakfı'na (SEV) bırakınca bu okullarda otomatik olarak Türk okulları oldu. Ancak yılların alışkanlığı olarak bugün bu 3 okul da diğer yabancı liseler ile aynı kategoride yer almaya devam ediyor.3 okul da diğer yabancı özel liseler gibi Milli Eğitim Bakanlığı’na onaylattığı yönetmeliğine uygun olarak öğrencilerini açıkladığı taban puana uygun olarak kendisi seçiyor.

ORTAOKUL KISIMLARI KAPATILDI

1998 yılında kabul edilen ve zorunlu eğitimi kesintisiz 8 yıl yapan yasa ile aralarında yabancı özel okulların da bulunduğu tüm liselerin ortaokul kısımları kapatıldı. 2012 yılında kabul edilen ve kamuoyunun 4+4+4 olarak da tanımladığı 6287 sayılı eğitim yasası imam hatipler de dahil kapatılan “ortaokulların” açılmasına izin verirken, yabancı özel liselere ortaokullarını açma hakkı verilmedi.

BAKANLAR KURULU İZİN VERİRSE YENİ ARAZİ ALABİLİRLER

MEB Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na göre yabancı özel liseler ancak Bakanlar Kurulu’nun izni ile yeni arazi edinebilir ve kapasitelerini en fazla beş misline kadar artırabilir. Bu okullar MEB izin verirse bina ve öğrenci donanım kapasitelerini en çok bir mislini geçmemek üzere artırabilir veya yenileyebilir.  Mevcut binalarında ihtiyaç halinde valiliğin izni ile tadilat yapabilir.

ޞUBE AÇMA İZİNLERİ YOK

Bunların dışında yabancı okullar binalarını genişletilemez, şube açamaz ve yeni bina inşa edemez. Bu amaçla herhangi bir mülk edinemez ya da kiralayamaz.  Yabancı okulların taşınmaz malları, kurucularının veya yetkililerinin önerisi ile Bakanlığa ya da kuruluş amaçları eğitim vermek olan 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre kurulan vakıflara Bakanlar Kurulu’nun izni ile devredilebilir. Tıpkı Üsküdar, Tarsus ve İzmir Amerikan kolejlerinde olduğu gibi.

TIKLAYIN KOLEJ PUANLARINIZI ÖОRENİN

Fotoğraf: Özel Saint Benoit Fransız Lisesi

24-04-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş