Arama sonuçları

Yabancı özel liseler: LGS puanına bakacak

Yabancı özel liseler: LGS puanına bakacak

Yabancı özel liseler: LGS puanına bakacak. Aralarında Amerikan Robert, Fransız, İtalyan, Alman ve Avusturya liselerinin de yer aldığı yabancı özel okullar öğrencilerini 2019 Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanına göre alacak.

2019 LGS maratonunun son bulmasının ardından aileler için şimdiden lise seçimi için planlarda başladı. Her dönem ilgi gören yabancı özel liselere bu talep, geçtiğimiz son yıllarda da bahçesinde kayıt kuyrukları oluşturacak kadar çok arttı. Velilerden sınavın ardından gelen soruların başında da yabancı özel liselere kayıtların nasıl yapılacağı oluyor.

YABANCI ÖZEL LİSELER: LGS PUANINA BAKACAKLAR

Yabancı özel liseler öncelikle öğrencilerini 2019  Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak. 2018 yılında da aralarında Amerikan, Fransız, İtalyan, Alman ve Avusturya liseleri öğrencilerini LGS puanıyla aldı. Bu yıl da yabancı özel liseler öğrencilerini yine LGS puanıyla alacaklar.

KENDİ PUANLARINI AÇIKLAYACAKLAR

Yabancı özel liseler öğrencilerini merkezi yerleştirmeyle almayacak. Yani bu okullar için tercih listesi hazırlanmayacak. Bu okullar yerleştirmelerini kendileri yapacak.

Bu okullar için kayıt süreci 24 Haziran’da LGS puanlarının açıklanmasından sonra başlayacak. MEB, LGS sonuçlarını açıklamasının ardından yabancı özel liseler de kendi puanlarını ve kayıt takvimlerini duyuracak. Tıpkı LGS puanı gibi onlar da puanlarını 500 tam puan üzerinden açıklayacaklar.

 

BİRDEN FAZLA OKULA ÖNKAYIT

Okullar puanlarını açıkladıktan sonra siz de çocuğunuzun puanı tutuyorsa birden fazla okula ön kayıt yaptıracaksınız. Online olarak ön kayıt yaptırma şansınız da olacak. Okullar başvurularını kontenjanlarını dikkate alarak puan üstünlüğüne göre öğrencilerini sıralayacak, asil ve yedek listelerini açıklayacaklar. Birden fazla okulun asil ve yedek listelerinde yer alabilirsiniz. Ama sadece tek okula kesin kayıt yaptırabilirsiniz.

DEVLET TERCİHİ YOK

Bu okullarda kayıtlar devlet tercihlerinden önce yapılacak. Ön kayıt kesin kayıt yöntemiyle öğrenci alacaklar. Özel okula kayıt yaptıran devlet liseleri için tercih yapamıyor. Ancak bekliyorsunuz, nakil döneminde geçebiliyorsunuz.

 

HANGİ YABANCI ÖZEL LİSELER VAR?

 

Bu liselerin 2'si İzmir'de 1'i Tarsus'ta 11'i de İstanbul'da.  

4 Amerikan lisesi, 6 Fransız lisesi, 2 İtalyan, 1 Alman 1 Avusturya lisesi var.

AMERİKAN LİSELERİ: 4 TANE

1-Amerikan Robert Lisesi: İstanbul (Yatılı)

2- Üsküdar Amerikan Lisesi: İstanbul

3-İzmir Amerikan Koleji: İzmir (Yatılı)

4-Tarsus Amerikan Koleji: Mersin-Tarsus (Yatılı)

 

FRANSIZ LİSELERİ: 6 TANE

5-Saint Joseph Fransız Lisesi: İstanbul

6-Saint Benoit Fransız Lisesi: İstanbul

7-Notre Dame De Sion Fransız Lisesi: İstanbul

8-Sainte Pulcherie Fransız Lisesi: İstanbul

9-Saint Michel Fransız Lisesi: İstanbul

10-İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi. İzmir

 

İTALYAN LİSELERİ 2 TANE

11-İtalyan Lisesi: İstanbul

12-Galileo Galilei İtalyan Lisesi: İstanbul

13-Alman Lisesi: İstanbul 1

14-Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu: İstanbul

 

01-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş