Arama sonuçları

Yabancı özel liseler nasıl öğrenci alacak?

Yabancı özel liseler nasıl öğrenci alacak?

Yabancı özel liseler nasıl öğrenci alacak? Aralarında Amerikan, Fransız, İtalyan, Alman ve Avusturya liselerinin bulunduğu yabancı özel liseler öğrencilerini Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının puanlarına göre alacak. Ancak her lise TEOG’da farklı bir puan kullanacak. Bazı liseler TEOG’da 4 sınav sonucuna bakacak ve okul notlarını dikkate almayacak. Bazıları ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanacak Yerleştirmeye Esas Puan’a (YEP) göre öğrencilerini alacak. 

TABAN PUANLARINI AÇIKLAYACAKLAR

Her lisenin öğrencilerini nasıl alacağı ise kendi yönetmeliklerinde belirlenmiş durumda. Okullar yönetmeliklerinde belirledikleri bu kurallara göre öğrencilerini alacak. Önce okullar taban puanlarını açıklayacak, sonra da önkayıt-kesin kayıt yöntemi ile öğrenci alacak. Bu okullar için tercih listesi hazırlanmayacak.  

HANGİ KOLEJ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Öğrencinin açıklanan puanı tutarsa okula önce önkayıt yaptıracak. Önkayıt yaptıranlar puan üstünlüğüne göre sıralanacak ve kesin kayıt hakkı kazananlar ilan edilecek. Kayıtların sona ermesinin ardından eğer boş kontenjan olursa okullar tekrar puan açıklayacak. Genel olarak üç kez önkayıt-kesin kayıt dönemi olacak. Bu dönemin ardından boş kontenjanı olan okullarda serbest kayıt dönemine geçilecek. Bu dönem kontenjanlar dolana dek sürecek. Aralarında YEP ile öğrenci alan okullar da olduğu için bu okullarda kayıt dönemi YEP açıklandıktan sonra başlayacak. İşte bu liselerin nasıl öğrenci alacağı, hangi TEOG puanlarına bakacağı: 

AMERİKAN KOLEJLERİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Amerikan Robert Lisesi

TEOG’un Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri puanlarına bakacak. Birinci dönem sınavları yüzde 30, ikinci dönem yüzde 70 etkili olacak. Okul notları dikkate alınmıyor. En yüksek puanı 1000 üzerinden açıklıyor. Amerikan Robert Lisesi 2016- 2017 taban puanı 995 olarak açıklamıştı. 

Üsküdar Amerikan Lisesi

TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavları sonuçlarına bakacak. Tüm sınavların katsayıları eşit olacak. Birinci ve ikinci dönem sınavlarının etkisi yüzde 50, yani eşit olacak. Okul notu kullanılmayacak.2016-2017 öğretim yılı taban taban puanını 400 üzerinden 392.5 olarak açıklamıştı. 

İzmir Amerikan Koleji

TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri sınavlarına bamacak. Birinci ve ikinci dönem sınavları yüzde 50 etkili. Okul notuna bakmayacak. En yüksek puanı geçen yıl 400 üzerinden 380 olarak açıklamıştı. 

Tarsus Amerikan Koleji

Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sınavları dikkate alınacak. Birinci ve ikinci dönem sınavları eşit katkı yapacak. Okul notu dikkate alınmayacak. 2016-2017 öğretim yılı taban puanını  400 üzerinden 360 olarak açıklamıştı. 

FRANSIZ LİSELERİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Saint Joseph Fransız Lisesi

TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülükderslerinin birinci ve ikinci dönem sınav sonuçlarına bakacak. İki sınavlarda da yüzde 50 etkili. Okul notları dikkate alınmayacak. 2016-2017 öğretim yılı taban puanı  870olarak açıklanmıştı. 

Saint Benoit Fransız Lisesi

TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerisınavlarının sonuçlarına bakacak. İki dönem sınavları da eşit etki yapacak. Okul notlarına bakmayacak. 2016-2017 öğretim yılı taban puanı 840 olarak açıklandı. 

Notre Dame De Sion Fransız Lisesi

TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucuna bakacak. İki dönem sınavları yüzde 50 etkili. Okul notuna bakmayacak. 2016-2017 öğretim yılı taban puanı 860 olarak açıklandı. 

Sainte Pulcherie Fransız Lisesi

TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri sınavlarına bakacak. İki dönem sınavları eşit katkı yapacak. Okul notu önemli değil. 2016-2017 öğretim yılı taban puanı ise 845 olarak açıklanmıştı. 

Saint Michel Fransız Lisesi

TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınav puanlarına bakacak, birinci ve ikinci dönem sınavları eşit katkı yapacak. Okul puanlarına bakmayacak. 2016-2017 öğretim yılı taban puanını 820 olarak açıklamıştı. 

İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi 

TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullanacak. Birinci ve ikinci dönem yapılan sınavların etkisi yüzde 50. Okul notları dikkate alınmayacak. 2016-2017 öğretim yılı taban puanını 790 olarak açıkladı. 

ALMAN LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ile Yabancı Dil derslerinden yapılan 8 sınavın sonucunu dikkate alacak. Birinci ve ikinci dönem sınavların sonuçları yüzde 50 etkili. 2016-2017 öğretim yılı taban puanı 890 olarak açıklandı. 

İTALYAN LİSELERİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanan Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alınıyor. Yani 6 dersten yapılan 12 sınavın sonucu ve öğrencinin 6, 7 ve 8’inci sınıf notları dikkate alınıyor. Bu puan 500 tam puan üzerinden açıklanıyor. Galileo Galilei İtalyan Lisesi'nin 2016-2017 taban puanı 460. 

İtalyan Lisesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanan Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alınıyor. Yani 6 dersten yapılan 12 sınavın sonucu ve öğrencinin 6, 7 ve 8’inci sınıf notları dikkate alınıyor. Bu puan 500 tam puan üzerinden açıklanıyor. 2016- 2017 taban puanı 475 olarak açıklanmıştı. 

AVUSTURYA LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alacak. Bu puan 500 tam puan üzerinden açıklanıyor. 2016-2017 öğretim yılı taban puanı lise bölümü için 490, ticaret bölümü için 480 olarak açıklanmıştı.

28-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş