Arama sonuçları

Yabancı özel liseler nasıl öğrenci alacak?

Yabancı özel liseler nasıl öğrenci alacak?

Yabancı özel liseler nasıl öğrenci alacak? Aralarında Amerikan, İtalyan, Fransız, Alman, Avusturya liselerinin bulunduğu yabancı özel liselerin bu yıl öğrencilerini nasıl alacağı en çok merak edilen konulardan birisi.

Geçtiğimiz 19 Eylül'de TEOG'un kaldırılmasının ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 5 Kasım'da liseye geçişte yeni sistemi açıkladı. Buna göre Buna göre öğrencilerin yüzde 92’si evlerine en yakın liselere adrese göre yerleşecek. Yüzde 8 ise sınavla öğrenci alan okullara sınav sonucuna göre girecek.

YABANCI ÖZEL LİSELER NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Peki geçen yıl öğrencilerini TEOG sınavlarından bazılarına ya da tümüne göre alan yabancı özel liseler bu yıl öğrencilerini nasıl alacak? Yabancı özel liseler de Türk özel okulları gibi öğrencilerini haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan sınava göre alma kararı verdi. Çünkü bu okullar da Türkiye Özel Okullar Derneği çatısı altında bulunuyor.

KENDİ SINAVLARINI YAPMA HAKKI VAR

MEB, bu yıl tüm özel okullara isterlerse kendi sınavlarını toplu ya da tek tek yapma hakkı verdi. Ancak özel okullar bu yıl yeni bir sistem geldiği için öğrencileri daha da strese sokmamak için ayrı sınav düzenlememe kararı aldı. Özel okullar bu yıl haziran ayında bakanlığın yaptığı sınavın sonuçlarını kullanacak.

HANGİ BÖLÜMÜ ALACAKLARINA KARAR VERECEKLER

Tüm özel okullar gibi yabancı özel liseler de bu sınavın ham puanlarını alacaklar ve bu puan üzerinden kendi taban puanlarını oluşturacaklar. Sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacağı söylenen bu sınavdan yabancı liseler isterlerse belli dersleri de alabilecek. Tıpkı TEOG'da olduğu gibi. Hatırlanacağı üzere yabancı özel liselerin bir kısmı TEOG'da bazı dersleri kullanmış, bazıları da tümünü almıştı.

KENDİ PUANLARINI AÇIKLAYACAKLAR

Yabancı özel liseler taban puanlarını ve hesaplama yöntemlerini açıkladıktan sonra öğrencilerini önkayıt-kesin kayıt yöntemi ile alacak. Bu durumda birden fazla yabancı özel liseye önkayıt yaptırma hakkı olacak.

KENDİ KAYIT TAKVİMİNİ DUYURACAKLAR

Özel okullar merkezi yerleştirmeye girmedikleri için ayrı bir kayıt takvimi olacak. Geçen yıl olduğu gibi de yine devlet liseleri için tercihler başlamadan özel okullar da öğrencilerinin kayıt işlemlerini tamamlamış olacak. Özel okula kayıt yaptıran öğrenci geçtiğimiz yıllarda devlet liseleri için tercih yapamıyordu. Bu yıl da aynı uygulamanın süreceği tahmin ediliyor.

YABANCI ÖZEL LİSELER GEÇEN YIL NASIL ÖĞRENCİ ALDI?

Yabancı özel liseler geçen yıl öğrencilerini şöyle almıştı:

AMERİKAN LİSELERİ NASIL ÖĞRENCİ ALDI?

Amerikan Robert Lisesi: TEOG’un Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri puanlarına baktı. Birinci dönem sınavları yüzde 30, ikinci dönem yüzde 70 etkili oldu. Okul notunu dikkate almadı.

Üsküdar- İzmir- Tarsus Amerikan Lisesi: TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavları sonuçlarına baktı. Tüm sınavların katsayıları eşit oldu. Birinci ve ikinci dönem sınavlarının etkisi yüzde 50. Okul notlarını kullanmadı.

FRANSIZ LİSELERİ NASIL ÖĞRENCİ ALDI?

Saint Joseph, Saint Benoit, Notre Dame De Sion, Sainte Pulcherie, Saint Michel ve İzmir Saint Joseph Fransız Liseleri: TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullandı. Birinci ve ikinci dönem yapılan sınavların etkisi yüzde 50. Okul notları dikkate alınmadı.

ALMAN LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALDI?

Alman Lisesi: TEOG Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ile Yabancı Dil sınavlarına baktı. İki dönem sınavları yüzde 50 etkili oldu ve okul notu dikkate alınmadı.

İTALYAN LİSELERİ NASIL ÖĞRENCİ ALDI?

Galileo Galilei İtalyan Lisesi, İtalyan Lisesi: Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanan Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate aldı. Yani TEOG sınavları ile okul notları dikkate alındı.

AVUSTURYA LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALDI?

Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate aldı.

 

17-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin