Arama sonuçları

Yabancı özel liselere başvuru rekoru

Yabancı özel liselere başvuru rekoru

Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı özel okullarda ilk ön kayıt dönemi dün akşam son buldu. Aralarında Amerikan, Fransız, Alman, Avusturya, İtalyan liselerinin olduğu yabancı özel liselere ise rekor başvuru oldu. Gazete Habertürk'ten Pervin Kaplan'ın haberine göre okullar kontenjanlarının 5 katı kadar ön kayıt aldı. Bu başvuru “rekor” olarak değerlendirilirken, ön kayıt yaptıranların sayısının geçen yıldan daha fazla olduğu da belirtildi. 

Özel liselerde kayıtlar dün akşam saat 17.00’den itibaren son buldu. Aynı akşam asil ve yedek listeler açıklandı. Okulların açıkladığı taban puanı tutturan velilerin sadece tek bir okula değil, birden fazla okula ön kayıt yaptırdıkları dikkat çekti. Bu yüzden de aynı öğrenciler birden fazla okulun da kesin kayıt listesinde yer aldı. Velilerin birden çok kayıt gerekçesini ise, “Bu sene ne olacağı belli değil. Yeni bir sistem var. Çocuklar açıkta da kalabilir. O yüzden yerlerini garantilemek istedik” diye açıkladı. 

EN YÜKSEK PUAN ROBERT’TE 

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanıyla öğrenci alacak liseler geçtiğimiz 27 Haziran’da 500 tam puan üzerinden 1. Ön kayıt puanlarını açıkladı. En yüksek puanı 450 ile Amerikan Robert Lisesi açıkladı. Robert’i 440 puanla Üsküdar Amerikan, Alman ve Avusturya liseleri, 410 puanla Saint Joseph Fransız lisesi izledi. Okulların ilk kayıt dönemi için puanları 450 ile 330 arasında değişiyor. 

4 TEMMUZ’DA İKİNCİ KAYIT DÖNEMİ BAŞLIYOR

Yarın asil liste, 3 Temmuz Salı günü ise yedek liste kayıtları yapılacak özel liselerde ikinci ön kayıt dönemi için taban puanlar da duyurulacak. 4 Temmuz Çarşamba günü ise ikinci ön kayıt dönemi başlayacak. 5 Temmuz Perşembe günü de hem asil hem yedek kayıtlar yapılacak. 6-9-10-11 Temmuz tarihleri arasında da serbest kayıt dönemi olacak. Türkiye Özel Okullar Derneği çatısı altındaki okullarda kayıt dönemi 11 Temmuz akşamı son bulacak. Diğer özel okullar 13 Temmuz akşamına kadar kayıtlarını sürdürecek. Özel okula kesin kayıt yaptıran ise devlet liseleri için tercih yapamayacak. 

02-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş