Arama sonuçları

Yabancı ve Türk özel liselere kayıtlar ne zaman başlayacak?

Yabancı ve Türk özel liselere kayıtlar ne zaman başlayacak?

Yabancı ve Türk özel liselere kayıtlar ne zaman başlayacak? Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ikinci dönem puanlarının açıklanmasıyla birlikte yabancı ve Türk özel liselere kayıtların ne zaman başlayacağı sorulmaya başlandı. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise yaptığı açıklamada özel liselere kayıtların Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) açıklandıktan sonra başlayacağını duyurdu. TEOG puanlarına göre öğrenci alacak aralarında Amerikan, İtalyan, Fransız, Alman ve Avusturya liselerinin de yer aldığı kolejlerin kayıt takvimi YEP açıklandıktan sonra belirlenecek. Hem devlet hem de özel liselerin yerleştirme takvimi de "Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu"nda yayımlanacak.

YEP NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Açıklanan TEOG ikinci dönem puanları öğrencilerin okullardaki yazılılarından biri olarak kabul edildiği için karnelere işlenecek. Ancak YEP açıklanabilmesi için okulların kapanması ve öğrencilerin tüm notlarının e-okul sisteminde olması gerekiyor. Çünkü YEP hesaplamasında TEOG sınavlarının etkisi yüzde 70 olurken, öğrencinin 6, 7 ve 8’inci sınıf notları de yerleştirme puanına yüzde 30 katkı yapacak. YEP hesaplamasının okulların kapanacağı 9 Haziran Cuma gününden sonraki hafta içinde açıklanacağı tahmin ediliyor. 

ÖNCE ÖZEL OKULLARDA KAYITLAR BAŞLAYACAK

YEP açıklandıktan sonra aralarında yabancı ve Türk özel okulları taban puanlarını açıklayacak. Bu okulların bazıları TEOG puanlarının 4’ünü kullanırken, bazıları da YEP kullanıyor. Önce kayıtlar özel liselerde yapılacak ardından da devlet liseleri ile merkezi yerleştirmeye giren bazı özel liselerin de yer aldığı okullar için tercih listesi hazırlanacak. Ancak özel okula kesin kayıt yaptıran devlet tercihi yapamayacak. 

TERCİH LİSTESİ OLMAYACAK

Yabancı ve Türk özel liseleri için tercih listesi hazırlanmayacak. Bu okullar merkezi yerleştirmeye girmeyecek. Bu okulların kayıtlarını Haziran son haftasında başlaması ve temmuz ayının ilk haftasında tamamlanması bekleniyor. Ancak araya Şeker Bayramı gireceği için özel liselere kayıt takvimi 15 Temmuz’a kadar da uzayabilir. Tüm bu takvim MEB tarafından yayımlanacak "Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu"nda açıklanacak.

NAKİL DÖNEMİNE KADAR BEKLENECEK

Kayıt işlemleri YEP ilanı ile "e-Kılavuzda" belirtilen tarihler arasında yapılacak ve özel okullara kayıt yaptırmış öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek. Özel liselere kayıtlı öğrenciler, okul değiştirmek istedikleri takdirde bu işlem, nakil döneminde ve nakil şartlarını taşıyan öğrenciler için mümkün olabilecek.

YÜZDE 5’LİK DİLİMDEKİ ÖĞRENCİYE BURS VERECEK

Özel liseler de puan üstünlüğü esasına göre ilk yüzde 5'lik dilimden yüzde 100 burslu okutulacak öğrenci alabilecek. Bu dilime giren öğrenciler de tercih döneminde gitmek istedikleri özel okulları tercih edebilecek.

 

04-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin