Arama sonuçları

Yapay zeka: 75 milyon işi ele geçirecek, 133 milyon yeni iş yaratacak

Yapay zeka: 75 milyon işi ele geçirecek, 133 milyon yeni iş yaratacak

Yapay zeka: 75 milyon işi ele geçirecek, 133 milyon yeni iş yaratacak. Yapay zekanın gelecekte iş yapış biçimlerini ve hangi alanlarda meslekleri yok edip, yerine yeni meslekler getireceği tartışılıyor. Turkcell, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, yapay zeka ile birlikte köklü değişimlerin görüleceğini söyledi. Yiş, “Yapay zeka 2022 yılında 75 milyon işi ele geçirecek, aynı zamanda 133 milyon yeni iş fırsatı yaratacak" dedi.

Turkcell, yedi maddelik "Yapay Zeka İlkeleri" ile iş süreçlerinde kullandığı ve geliştireceği teknolojilerin etik ve sorumlu şekilde kullanılacağına dair taahhütlerini duyurdu. Aynı zamanda Turkcell'in geliştirdiği yapay zeka uygulamalarından örneklere yer verildi. 

7 maddeden oluşan Yapay Zeka İlkeleri şöyle sıralanıyor: "Çevre ve İnsan Odaklıyız", "Profesyonel Olarak Sorumluyuz", "Veri Gizliliğini Gözetiriz", "Şeffafız", "Güvenliği Esas Alırız", "Adil Davranırız", "Daha İyi Bir Gelecek için Paylaşır ve İş Birliği Yaparız." 

YAPAY ZEKA: 75 MİLYON İŞİ ELE GEÇİRECEK, 133 MİLYON YENİ İŞ YARATACAK

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, yapay zekanın gelişim süreciyle ilgili şöyle dedi: 

"Çok hızlı bir değişim yaşıyoruz. Yapay zeka ne verilirse onu öğrenen bir çocuk gibi, Turkcell olarak ona iyiliği, insanlığa faydalı şeyleri öğreteceğiz. Yapay zeka alanında alınacak çok yol var ve köklü değişimler göreceğiz. Yapay zeka 2022 yılında 75 milyon işi ele geçirecek, aynı zamanda 133 milyon yeni iş fırsatı yaratacak. Yapay zekanın da hem müşterilerimize hem tüm dünyaya iyilik getirmesi için, açıkladığımız ilkelerden sapmadan çalışmaya devam edeceğiz."

 Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk de yapay zekanın son 10 yıldır en çok odaklandıkları konu olduğunu söyledi. Öztürk, şunları dile getirdi: 

"Paycell'de şu an canlıda olan teknolojimizle, kullanıcı yüzünü tanımlayarak, yemeğini yapay zekaya tanıtarak, ödemesini yüzüyle yapabiliyor. Denemeler devam ediyor. Ödeme entegrasyonu, yüz tanıma, yemek tanıma entegrasyonu var, bu çok önemli bir adım. Döneri yapay zekayı tanıtırken biraz zorlandık, yapay zekamızı eğitmeye devam ediyoruz. Yüz tanıma kısmı şu an canlıda, belli bir olgunluğu geçtikten sonra ticarileştireceğiz. Yapay zekayı bu işlem için eğittik. Bu eğitim sırasında en çok 1 porsiyon döner ile 1,5 porsiyon döneri ayırt etmekte zorlandı. Çünkü lavaşın üstündeki et miktarını algılaması vakit aldı. Aynı şekilde pilav üstü kuru fasulye de galiba yapay zekanın kafasını biraz karıştırdı. Somon ve tavuğu birbirinden ayırt etme süreci de uğraştırdı."

 

 

16-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş