Arama sonuçları

Yapay zeka beyin göçüne neden oluyor

Yapay zeka beyin göçüne neden oluyor

Yapay zeka beyin göçüne neden oluyor. Birçok iş kolunda yapay zeka uygulamaları işlerin robotlara devrine neden olurken, bir yandan da yeni iş alanları yaratıyor. Özellikle yapay zeka alanında çalışanlar, bu alanda yatarım yapan ülkelerde çok kolay iş buluyor. Bunlar arasında Türkler de yer alıyor.

Başta ABD olmak üzere Çin, Japonya ve Avrupa ve ekonomisi güçlü ülkeler yapay zeka alanında yatırım yapıyor ve bu alanda istihdam olanakları yaratıyor. Yapay zeka alanında çalışan Türk mühendisler de bu küresel rekabet içinde bu yatırımları yapan ülkelerde rahat iş bulabiliyor. Bu da Türkiye’den beyin göçüne neden oluyor.

YAPAY ZEKA BEYİN GÖÇÜNE NEDEN OLUYOR

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin (TRAI) üçüncü yıllık olağan çalıştayında yapay zeka alanındaki gelişmeler tartışıldı. TRAI kurucusu ve GelecekHane CEO'su Halil Aksu, son birkaç yıldır Türkiye’nin yapay zeka alanında önemli mesafeler aldığını belirtti. Aksu, Türkiye’de yapay zeka ile ilgili gelişmeler ve dönüşümlerle ilgili şu bilgileri paylaştı:

KENDİ EKİPLERİNİ KURANLAR VAR

Bankalar, perakendeciler, telekom operatörleri gibi yetenek bakımından zengin kurumlar, kendi bünyelerinde analitik ekipler geliştiriyor ve aynı anda pek çok yapay zeka projesi üzerinde çalışıyorlar. Ancak daha küçük veya imkanları bu kadar gelişmiş olmayan kurumlar, girişimlerden veya teknoloji şirketlerinden hizmet alıyorlar. Burada akıllara gelen soru şu: Acaba bu şekilde rekabet edebilecekler mi, yoksa büyüklerin galibiyeti ve küçüklerin hüsranı kaçınılmaz mı?

Bir çocuğun öğrenmesi gibi, yapay zeka sistemleri de öğrenerek gelişiyor. Gelişen yapay zeka uygulamaları ile şirketler ellerindeki angarya ve rutin işleri halledecek çözümlere kavuşabilecek, çalışanlar da daha verimli iş sonuçları elde edecekleri konulara odaklanabilecekler.

İŞSİZ KALANLAR, ROBOT TASARIMCISI OLUYOR

Bankalarda, sigorta şirketlerinde, telekom operatörlerinde rutin evrak işleri robotlara emanet edilmeye başlandı. İnsandan çok daha güvenilir, çok daha hızlı ve hatasız çalışan robotlar, aynı zamanda çok daha ekonomik. Bu nedenle pek çok beyaz yakalı işsiz kalma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Aralarında bunu yeterince erken fark eden ve kendini geliştirenlerin robot tasarımına yöneldiğini görüyoruz.

TÜRK MÜHENDİSLER GİDİYOR

Yapay zeka dünya çapında çok önemli bir fenomen. ABD, Avrupa, Çin, Japonya ve daha pek çok güçlü ekonomi bu alanda muazzam çalışmalar yürütüyor. Teknoloji devlerinden yeni kurulan girişimlere kadar, her türlü sektöre yönelik yapay zeka projeleri var. Türk mühendisleri de bu küresel rekabetin içinde yer alıyor ve bu ülkelerde çok rahat iş bulabiliyor. Türkiye'deki şirketler maalesef ellerindeki değerli yetenekleri küresel rekabete kaptırıyor.

 

08-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş