Arama sonuçları

Yarım milyon öğretmen atama bekliyor

Yarım milyon öğretmen atama bekliyor

 

 

Yarım milyon öğretmen atama bekliyor. 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü. Atanamayan öğretmen sayısı yarım milyonu aştı. Öğretmenlik mesleği ise kadrolu, sözleşmeli ve ücretli olmak üzere ‘kast sistemi’ üzerinde yükseliyor. Öğretmenler eski saygınlıklarını geri istiyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ile ilgili yaptığı açıklamada atanamayan öğretmen sayısının 60 binden 500 bine ulaştığını söyleyerek, şöyle dedi:  " Üzülerek söylüyorum ki artık eğitim fakültelerini bitirenler 'ben öğretmen olacağım' diyemiyor."

Kaya, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısına, Batman'da şehit düşen askerlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifalar dileyerek başladı.

Tüm öğretmenlerin "5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü"nü kutlayan Kaya, atanmayan, eşlerinden, çocuklarından ayrı, farklı şehirlerde yaşamak zorunda kalan, mülakatta elenen, ücretli, sözleşmeli, kadrolu ayrımını yaşayan, açığa alınan, ihraç edilen, ekonomik sıkıntı içinde yaşam mücadelesi veren öğretmenlerin sorunlarının dağ gibi olduğunu belirtti.

YARIM MİLYON ÖĞRETMEN ATAMA BEKLİYOR

Kaya, Sayıştay'ın 2017 Denetim Raporu'nu da hatırlatarak, şöyle dedi:

"Mevcut öğretmen kadrolarının il, ilçe ve okullar bazında dağılımında sağlıklı bir planlama yapılmaması nedeniyle bazı bölgelerde önemli sayıda öğretmen fazlası bulunurken, bazı bölgelerde öğretmen ihtiyacı yaşandığı, kimi bölgelerde ise hem öğretmen fazlasının hem de ihtiyacın birlikte söz konusu olduğu tespitinin yer aldı. Bu kapsamda Türkiye genelinde 153 bin 640 öğretmen açığı var. 41 bin 654 öğretmen de norm fazlası.”

SAYIŞTAY DENETİM RAPORU NE DİYOR?

Kaya, Milli Eğitim bütçesinden yapılan amaç dışı harcamaların da 2017 Sayıştay Denetim Raporu'nda yer aldığını hatırlattı. Kaya, müdürlüklere proje giderleri için ayrılan ödeneklerin yüzde 80'inden fazlasının çalıştay, toplantı, ödül töreni, etkinliklerin organizasyon giderleri ve yolluklara ayrıldığını belirtti.

Eşit işi yapan öğretmenlere eşit ücret verilmediğini belirten Kaya, öğretmenlerin "kadrolu, sözleşmeli, ücretli" diye ayrıldığını hatırlattı. Kaya, öğretmenlerin aldıkları maaşın en yüksek 700 doları bulduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizi kıskanan Avrupa ülkelerinde ise öğretmen maaşları 5 bin dolara kadar çıkıyor. Bizi kıskanan ABD'de ortalama öğretmen maaşı 3 bin dolar. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Şu sisteme bakın hele, ülkede 72 bin öğretmen açığı var sen sınavla öğretmen seçiyorsun hangi akla hizmet ediyorsunuz? Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin, göreve başlasın önüne niye engel koyuyorsun. İnşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz’ dedi. Şimdi 16 yıldır iktidardalar. Atanmayan öğretmen sayısı 60 binden, 500 bine dayandı. Recep Tayyip Erdoğan öğretmenlerimize ilişkin dün ne söylediyse bugün tam tersini yaptı. AKP iktidara geldiğinde eğitim fakültesinden mezun olanlar hala öğretmen olamadı, işsiz. Üzülerek söylüyorum ki artık eğitim fakültelerini bitirenler 'ben öğretmen olacağım' diyemiyor. Bütün bu olumsuzluğa rağmen biz hiçbir zaman umudumuzu kaybetmedik."

05-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş