Arama sonuçları

Yarım milyonu aşkın çocuk üstün zekalı, 10 bini dâhi

Yarım milyonu aşkın çocuk üstün zekalı, 10 bini dâhi

Yarım milyonu aşkın çocuk üstün zekâlı, 10 bini dâhi.  Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, bütün toplumlarda çocuk nüfusunun yüzde 2,5'inin üstün zekâlı, 10 binde 1'inin de deha seviyesinde olduğunu belirtti. Tekden şöyle dedi: "Türkiye'de ilkokul, ortaokul ve lise çağlarında tahminen 500-600 bin üstün zekâlı, 5-10 bin de dâhi çocuk olduğunu söyleyebilirim. Vakıf olarak bunları arayıp bulmak istiyoruz."

Türk toplumunda uzun yıllardır üstün ve dahi çocukların keşfedildiğini dile getiren Tekden, şöyle konuştu:

YARIM MİLYONU AŞKIN ÇOCUK ÜSTÜN ZEKALI, 10 BİNİ DAHİ

"Osmanlı döneminde 'turnacıbaşı' gibi insanlar tarafından ya da bu konuda yetişmiş uzman eğitimciler tarafından çocuklar anlaşılabilir, keşfedilirdi. Vakıf olarak biz de günümüzde bunun için mücadele ediyoruz."

Tekden, eğitimcilere, ailelere ve kamuoyuna bu konuda farkındalık eğitimi aşılamaya çalıştıklarını anlattı.

YARAMAZ MI, ZEKİ Mİ? NASIL ANLAŞILIR?

Yaramazlık ile zekilik arasındaki ayrıma dikkati çeken Tekden, şöyle devam etti:

"Bazı yaramaz çocuklar bazen 'zeki' diye karıştırılabiliyor veya çok zeki çocuklar geri zekalı muamelesi görebiliyor, asıl sıkıntı burada zaten. Erken okuyan çocukların ve aynı zamanda çok soru soran çocukların 'zeki' olduğu düşünülür ama bu soruların manalı, derin sorular olması gerekiyor, gereksiz, anlamsız şeklinde değil. Manalı, derin sorular soran çocuklar genellikle zekidir, üstün zekalıdır. Üstün zekalı çocuklar genellikle enerjiktirler, belli alanlara kendilerini odaklaştırırlar. Kelime hazneleri güçlüdür. Bilimsel merak içindedirler. Uzay konusunda araştırma yaparlar. Tabiatın çeşitli yönleriyle alakalı sorular sorarlar. Bazen büyük insanların soramadığı soruları sorabilirler. Aykırı tiplerdir. Aykırı bakış açısına sahiptirler."

25-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş