Arama sonuçları

Yarım net kuralı değişmezse işte YKS'den çıkacak sonuç

Yarım net kuralı değişmezse işte YKS'den çıkacak sonuç

Yarım net kuralı değişmezse işte YKS'den çıkacak sonuç. Gazete Habertürk yazarı Pervin Kaplan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Türkçe ve Matematik testlerinden 0.5 puan çıkarma yani yarım net alma kuralı değiştirilmezse yüzbinlerce adayın puanlarının hesaplanmayacağı uyarısında bulundu. 

 

YARIM NET KURALI DEĞİŞMEZSE İŞTE YKS’DEN ÇIKACAK SONUÇ

 

İşte Kaplan’ın YKS uyarısı yaptığı ‘Yarım net kuralı değişmezse işte YKS’den çıkacak sonuç’ başlıklı yazısı.

Geçtiğimiz ay Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına öğrenci seçmek için Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) yapıldı. Bu sınavın özelliği YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) kopyası olması. TYT'dekigibi adaylara 40'ar Türkçe ve Temel Matematik ile 20'şer Sosyal ve Fen Bilimleri soruları yöneltildi. Süre de TYT'deki gibi 135 dakika oldu. 
Sınava 300 bin 856 aday başvurdu, 293 bin 432'ü girdi. 

 

YARIM NET KURALI MSÜ SINAVINDA DA UYGULANDI


Tıpkı TYT'de olduğu gibi bu sınavda da adayların puanlarının hesaplanabilmesi için Türkçe ve Temel Matematik testlerinden en az 0.5 ham puan yani yarım net çıkarmaları istendi. 
Dün ÖSYM bu sınavla ilgili rapor yayımladı. Bu rapor haziran ayında yapılacak ve 2.3 milyondan fazla adayın gireceği YKS'nin TYT oturumundan nasıl bir sonuç çıkacağını gösteriyor. 

İşte sonuçlar:  

50 BİN ADAY YARIM NET ÇIKARAMADI

Adayların 50 bin 375'i yani yüzde 17.17'sinin puanları Türkçe ve Matematik testelerinden yarım net çıkaramadıkları için hesaplanamadı.


BARAJ ALTINDA KALDILAR

 

Adayların 15 bin 926'sı 150 puan barajının altında kaldı. 


TÜM SORULARI DOĞRU YAPANLAR

 

40'ar soruyu Türkçe'de adayların yüzde 0.04'ü yani 169'u, Matematik'de yüzde 0.17 yani 486'sı doğru yaptı. 20 soruluk Fen'de 101, Sosyal'de 2 aday tüm soruları doğru cevapladı. 


ATMIŞLAR AMA TUTTURAMAMIŞLAR

 

Sınavda 4 yanlış bir doğruyu götürünce Fen'de 36 bin 854, Matematik'te 28 bin 218, Sosyal'de 17 bin 426, Türkçe'de 6 bin 8512 aday eksi puan aldı. 

EN BÜYÜK BAŞARI TÜRKÇE TESTİNDE

 

En yüksek başarı Türkçe 15.10 ortalamayla Türkçe'de en düşük başarı 3.01 ortalamayla fende oldu. Matematik ortalaması 8.17, Sosyal Bilimler ortalaması 4.85.

EN BAŞARILI LİSELER HANGİLERİ OLDU?

 

Puan ortalamaları açısından en başarılı 3 lise türü fen, sosyal bilimler ve özel liseler ile Anadolu liseleri oldu. 


İşte sınavın sonuçları böyle. 

 

400 BİN ADAYIN PUANI HESAPLANMAZ

 

Gelin bu rakamları TYT'ye oranlayalım. Elbette tahmini bir hesaplama olacak ama karşılaşacak tablonun ne olacağını bize gösterecek.
Eğer 0.5 kuralı yani Türkçe ve Matematik testlerinden 0.5 puan alma zorunluluğu ve/veya diye değiştirilmezse yani tek bir testten yarım net çıkarmak yeterli olmazsa;
TYT'de puanı hesaplanmayan aday sayısı 400 bine yaklaşır
150 puan barajını aşamayanların sayısı da 120 bini bulur. 
Bunun anlamı da özellikle önlisans programlarında boş kontenjan demektir.
Umarız ÖSYM, bu raporu YÖK'e ulaştırır ve 0.5 kuralı bir kez daha değerlendirilir. 

 

20-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş