Arama sonuçları

Yarıyıl tatili nasıl geçirilmeli?

Yarıyıl tatili nasıl geçirilmeli?

Yarıyıl tatili nasıl geçirilmeli? 2017-2018 öğretim yılı 19 Ocak'ta öğrencilerin karne almasıyla birlikte başlayacak. 18 milyon öğrenci için de 2 hafta sürecek yarıyıl tatili başlayacak. Peki yarıyıl tatili nasıl geçirilmeli, ders çalışmalı mı, yoksa yalnızca dinlenmek mi gerekiyor?

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Rehberlik Birimi Zümre Başkanı Psikolog Mine Gençer öğrencilerin yoğun bir çalışma temposu sonrasında kısa bir molayı hak ettiklerini vurguluyor. Gençer'in yarıyıl tatili ile ilgili önerileri de şöyle: 

YARIYIL TATİLİ NASIL GEÇİRİLMELİ?

Öğrencilerin öncelikle dinlenmelerini, uykularına dikkat etmelerini ve bu soğuk mevsimde hastalanmamak için sağlıklı besinler tüketmelerini öneriyoruz. Çocuklar bu dönemde hayal güçlerini geliştiren önemli arkadaşlarını yani kitapları yanlarından hiç ayırmamalılar. Fırsat buldukça okudukları kitaplar sayesinde, kelime hazinelerinin arttığını, kendilerini sözel olarak daha iyi ifade edebildiklerini, duygularını daha rahat anlamlandırabildiklerini görecekler. Kitapların sihirli dünyasına adım atabilmeleri konusunda aileler de, doğru rol model olma sorumluluklarını unutmamalı. 

AİLENİN ONAYI İLE TEKNOLOJİ KULLANIMI

Tatil süresince ailelerinin onayı ve sınırları ile yaşlarına uygun olarak teknolojiyi de kullanabilirler. Tek taraflı bir iletişimin olduğu teknolojik aletlerin özellikle küçük yaş çocuklarının gelişimini olumsuz etkilediği artık bilinen bir gerçek. Ailelerin kendi teknoloji kullanımlarını da bu anlamda gözden geçirmelerinde fayda görüyoruz.

Tatil süresince çocukları ile kaliteli vakit geçirmek isteyen anne babalar için birlikte kurabiye yapımı, yap-boz tamamlama, çocuğun seçeceği bir çiçeği satın aldıktan sonra bakımını çocuğun üstlenmesi gibi etkinliklerin yanı sıra evde ailecek sinema saati de önerilebiliriz.

Tatil süresince okul dönemindeki uyuma ve kalkış saatlerine mümkün olduğunca uyabilmeleri tatil bitiminde çocukların okula uyumlarını kolaylaştıracaktır.

 

17-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş