Arama sonuçları

Yarıyıl tatilini nasıl değerlendirmek gerekiyor?

Yarıyıl tatilini nasıl değerlendirmek gerekiyor?

Yarıyıl tatilini nasıl değerlendirmek gerekiyor? Dersler, sınavlar, etütler, kurslar ile geçen eğitim yılının ilk döneminin ardından başlayan yarıyıl tatilinin ilk haftası geçti bile. Kalan süreyi ise verimli geçirmenin yolları var. 

 

YARIYIL TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMEK GEREKİYOR?

 

Kayı Okulları Eğitim Danışmanı Deniz Demirtaş, hem ailelere hem de çocuklara bu süreyi nasıl geçirebileceklerine ilişkin önerilerde bulundu. 

• Aileler olarak, öğrenmeye karşı çocuğun heyecan duymasını, bu konuda iç motivasyonunu geliştirmesini sağlayacak yönlendirmelerde bulunmalıyız.
• Tatil döneminde sanat, spor, bilim aktiviteleri, geziler, hobi atölyeleri ile çocukların kendilerini keşfedebilecekleri farklı sosyal alanlara katılmalarını sağlamalıyız.
• İlgi ve yeteneklerinin, potansiyellerinin farkına varan çocuklarımızın renkli, yaratıcı ve güçlü yanlarını desteklemeliyiz. Tatil sonrasında sürdürülecek programlarla ilgi ve yeteneklerin gelişimini devam ettirmek önem taşıyor.
• Çocuklarımızın zayıf yanları yerine her zaman güçlü özellikleri üzerinde durarak onları bu alanlarda cesaretlendirmeliyiz.
• Öğrenmenin hayat boyu devam ettiği algısını edinmelerini, öğrenmeye karşı heyecan duymalarını sağlayacak bir dille çocuklarımıza yaklaşarak, onlara hayatın provası niteliğinde yaşayarak öğrenebilecekleri, öğrenirken eğlenebilecekleri ortamlar sunmalıyız. 
• Bilgi, önemli bir özgüven kaynağıdır. Çocukların tatil döneminde eksik kazanımlarını tamamlamaları, eğitim öğretim yılına daha donanımlı devam etmeleri için konu tekrarı ve sınavlara hazırlık çalışmalarını aksatmamaları gerekiyor.
• Kişisel gelişim kavramı içerisinde en etkili gelişim aracı, kitaplardır. Tatilde kitap okumaya başlamak, böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için bu alışkanlığı kazanmaları, kitap okumanın keyfini yaşamaları açısından bulunmaz bir fırsat olacaktır.  
• Tatil döneminde bedenin ve zihnin dinlenmesi, rahatlaması da gerekir. Bu nedenle bilgisayar ve televizyon kullanımını sınırlı bir seviyede tutmak, tatil programına açık hava ve arkadaşların dahil olduğu etkinlikler eklemek yararlı olacaktır.

 

26-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş