Arama sonuçları

Yayıncılar ve üniversiteliler intihale karşı birleşti

Yayıncılar ve üniversiteliler intihale karşı birleşti

Çok sayıda yayıncı ve üniversite topluluğu, bir araya gelerek intihaledurde.com'u kurdu. Sitede, bilimsel yayın yapan kuruluşlardan intihaller için "ihbar hattı" oluşturuldu. Ayrıca "kara liste" sayfasında da intihal yapan yayın kuruluşları teşhir edilecek. 

Diken’in haberine göre yayıncılar, intihalle daha etkin bir mücadele başlatma kararı aldıklarını da bir açıklamayla duyurdu. Açıklamada Türkiye’de çalışmalarına devam eden bilim yayıncılarının, içerik üreticilerinin ve yazarların zor şartlar altında ve yoğun tempoda çalıştığı belirtilerek, "Ürettiğimiz içeriklerimizin, bu davranışı ‘iş modeli’ haline getirme düzeyine kadar götüren bazı kişi, kurum ve kuruluşlarca izinsiz ve/veya kaynak göstermeksizin ve tamamen ticari amaçlarla kullanması kabul edilemezdir" dendi.

Farklı deneyim ve uzmanlık alanlarından gelen kişiler olarak, modern bilimi güvenilir, kapsamlı ve anlaşılır biçimde Türkiye’ye taşımak gibi ortak bir amaçlarının bulunduğu ifade edildiği açıklamada; ‘gönüllülük esasıyla, fedakarlık yaparak’ oluşumların ayakta tutulmaya çalışıldığı belirtildiği.

Kendilerinin hiçbir zaman intihal üzerinden bir iş modeli kurmadıkları anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Ülkemizdeki bazı ‘gazetelerin’, ‘haber kaynaklarının’ ve ‘medya oluşumlarının’ bu içeriklerimizi ve emeklerimizi çalıyor olduğunu görmek son derece rahatsız edicidir. Hatta sadece yanlışlıkla birkaç içerik çalmayı geçtik; bazı kurum ve kuruluşlarının iş modelleri başkalarından alınan içeriklerin bazen hafif miktarda düzenleme, kimi zamansa doğrudan kopyalama şeklinde paylaşmak üzerine kurmuş olmaları, bilim ve insanlık etiği bakımından iç ürperticidir."

İNTİHALLE MÜCADELE BAŞLIYOR
Açıklamada, bundan sonra “emek hırsızlığı” yapanlara karşı “tek yumruk” olarak mücadele başlatılacağı da ifade edildi. Kendilerinin bilimsel bilgilerin yayılmasını engellemek gibi bir amaçlarının bulunmadığı aktarılan açıklamada, “Tek istediğimiz, doğru zamanda, doğru yerde ve doğru şekilde alıntı yapılan kaynağın bildirilmesi, eğer ki yazılar bir bütün olarak alınıp yayınlanacaksa, içeriklerin orijinal yazarlarına ve kaynaklarına çok açık bir şekilde yönlendirme yapılmasıdır” dendi.

HANGİ YAYINCILAR İMZALADI?
Açıklamayı imzalayan yayıncılar şöyle: Açık Bilim, Facebook/Bilim Ne Güzel Lan, Bilimfili, Bilimkurgu Kulübü, Bilimsol, Evrim Ağacı, Kayıp Rıhtım, Kozmik Anafor, Muhabbet Teorisi, Rasyonalist, Teknomani, Yalansavar, Bilim ve Gelecek Dergisi.

İmzacı üniversite kulüpleri ise şöyle: Erciyes Üniversitesi Astronomi Kulübü, İstanbul Teknik Üniversitesi Astronomi Kulübü, İstanbul Teknik Üniversitesi Astronomi Topluluğu, İstanbul Üniversitesi Amatör Astronomi Kulübü, ODTÜ’den Amatör Astronomi, Bilim ve Gelecek, Biyoloji ve Genetik, Felsefe, İstatistik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji ve Tarih toplulukları. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Bilim ve Matematik ile Fizik Kulübü. 

29-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş