Arama sonuçları

Yaz tatili: Özel okullarda ‘satış’ başladı

Yaz tatili: Özel okullarda ‘satış’ başladı

Pandemi nedeniyle kapanan 938 özel okula yenileri ekleniyor. Milliyet’ten Ozan Ömer Kadüker’in haberine göre yaz tatilini bekleyen birçok okul 2 Temmuz’da tatilin başlamasıyla birlikte satış ve devir işlemlerini başlattı. Bazı okullar ise öğrencileriyle birlikte devrediliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Mayıs 2021 verilerine göre pandeminin etkili olduğu 2020 ve 2021’de 938 özel okul kapandı, 882 özel okul ise devredildi. Kapanan ve devredilen özel okullardan yaklaşık 50 bin öğrenci devlet okullarına geçerken, kapanma nedeniyle 4 bin 940 öğretmen de işsiz kaldı. Ancak sayı bununla sınırlı değil. Okulların 2 Temmuz’da tatile girmesini bekleyen birçok okul, bir bir satışa çıkarılmaya başlandı. Emlak siteleri incelendiğinde özelikle son bir haftada onlarca yeni ilanın açıldığı görülüyor. 

SON 50 YILIN EN KÖTÜ DÖNEMİ YAŞANIYOR

Özel eğitim sektörünün son 50 yılının en zor günlerini yaşadığını belirten Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay şöyle dedi: “Pandemiyle birlikte öğrenci sayılarında büyük düşüşler olan özel okullar yıl sonunu zor tamamladı. Velilere ödenen teşviklerin de kaldırılmasıyla zaten yüzde 35 gibi doluluk oranıyla çalışan okullar çok zor günlerden geçiyor. Bu eğitim döneminde 1000’e yakın özel okul kapanmışken dönem sonundan itibaren devir ve kapanma işlemleri hız kazandı.”

Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Zafer Öztürk de özellikle anaokulları ve sektöre yeni giren okulların kapandığını aktararak, şunları söyledi:

“Son yıllarda açılmış olan, henüz sistemini oturtamayan okullar sıkıntı yaşadı. Anaokulları büyük oranda kapandı. 300 bin öğrenci özel okullardan ayrıldı. 50 bini devlet okullarına geçti. 250 bini ise bir yere gitmedi. Yani veliler çocuklarına evde baktı.”

Aydın’da 2014’ten bu yana işlettiği okullarını devretmek isteyen Mehmet Ay, şöyle dedi: “Pandemide öğrenci sayımız 3’te 1’e düştü. Bundan sonraki süreçte de sağlıklı bir artış beklemiyoruz. Bir taraftan da giderler yüksedi. 3 okulumuzdan birini kapatmıştık. Şimdi tatile girmemizle diğer ikisini de devredeceğim. Önümüzü tam göremiyoruz.”

Silivri’de 120 kapasiteli anaokulunu satmaya çalışan Ramazan Atabay da  pandemide kapatmak zorunda kaldığı okullarını devredip sektör değiştirmeyi planladığını söyledi. 

SATIŞ İÇİN TATİL BEKLENDİ

Son dönemlerde satılık okul ilanlarının arttığını aktaran Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan ise şunları kaydetti: “Pandemi sürecinde birçok okul kapanmış ya da devredilmişti. Ancak bu okulların sayısı artmaya başladı. Özellikle 2 Temmuz’u beklemeyi planlayanlar vardı. Okulların tam anlamıyla tatile girmesiyle satış ve devir işlemleri arttı. Kapanan okulların bir kısmı bu sektöre girmeyi düşünenler tarafından alınıyor, özellikle zincir okullar arasında bünyesine yeni kampüs katmayı düşünenler talip oluyorlar.  Öte yandan bazısı ise bölgelerin ihtiyacına göre otel, hastane, iş merkezi gibi farklı yapılara dönüştürülmek isteniyor.”

ÖĞRENCİLERLE DEVİR YAPILIYOR

Emlak sitelerinde, 2 Temmuz sonrası açılan ilan sayısının arttığı görülüyor. İlanlar arasında anaokulu sayısı fazlayken devasa kampüslere sahip kolejlerin de satışa çıkarılması dikkat çekiyor. Bazı okulların ilanlarında okulların kullanıma hazır şekilde öğrencileriyle devredildiği bilgisi veriliyor. İnternet sitelerindeki ilanlardan bazıları şunlar:

Tuzla’da 54 sınıf, 24 idari bölümü olan 12 bin metrekarelik kampüs, 92 milyon TL’ye satılık.

Esenyurt’ta bölgenin en yüksek öğrenci kapasitesine sahip, yüksek kira getirili, 1500 öğrenci kapasiteli, 65 milyon TL’ye satılık kolej.

Arnavutköy’de ruhsat ve resmi evraklarıyla, aktif hazır öğrencisi olan okul, 12 milyon TL’ye satılık.

Beykoz merkezi konumda, 400 bin TL’ye öğrencileriyle devredilecek anaokulu.

Ankara’da 35 aktif öğrencisi bulunan anaokulu, 900 bin TL’ye satılık.

Pandemi öncesi 60 öğrencisi bulunan, mevcut 10 öğrencisiyle faal durumda olan anaokulu, 120 bin TL’ye devredilecek.

13-07-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş