Arama sonuçları

Yaz tatilinizi üçe bölüp iyi değerlendirin

Yaz tatilinizi üçe bölüp iyi değerlendirin

Üniversitelerde öğrenim gören gençler için kısa süre sonra yaz tatili başlayacak. Bu tatili nasıl geçireceklerine ilişkin öneri ise Index Grup CEO’su Erol Bilecik’ten geliyor. Bilecik gençlere yazlarını çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyleyerek, önerilerini şöyle sıralıyor: 

“Yaz tatillerini üç farklı döneme bölmelerini tavsiye ederim. İlk periyodu iyi eğlenerek geçirdikten sonra ikinci periyotta staj yapmaları, son periyotta da bir mentor ile fikir alışverişinde bulunarak yazı sonlandırmalarını öneriyorum. Bu tür bir gelişim gösteren öğrencilerin daha başarılı olduğunu ve daha iyi pozisyonlarda iş hayatına atıldıklarını gözlemliyorum.”

Bilecik öğrenimlerinin ardından iş arama sürecine girecek gençlere iş dünyasının adaylarda nelere dikkat ettiğine ilişkin sorularımızı yanıtladı. 

ADAYIN MEZUN OLDUĞU ÜNİVERSİTE VE NOTLARI ÖNEMLİ Mİ?
Adayın mezun olduğu üniversite şüphesiz önemli, fakat aday ile yüzyüze görüşüyorsak, adayın görüşme sırasındaki enerjisi, konuyla ilgili heyecanı ve kendisini ifade etme biçimi, bizim için en az mezun olduğu üniversite kadar önemlidir. Üniversitesi ve üniversitedeki notları bizim için aynı öneme sahiptir; her ikisi de değerlendirme sırasında dikkate alınır. 

DEVLET-VAKIF ÜNİVERSİTESİ MEZUNU OLMAK ÖNEMLİ Mİ?
Vakıf veya devlet üniversiteleri diye bir ayrım kesinlikle Index Grubu bünyesindeki şirketlerde yapılmıyor. Üniversiteye burslu girmiş öğrencilerin başarıları daha ön planda olduğu için bu tür başvuruları özellikle değerlendiriyor ve dikkatle inceliyoruz. Bu anlamda burslu öğrenciler için pozitif bir ayrımcılık yaptığımızı söyleyebiliriz fakat bütünüyle öğrencinin burslu olup olmadığına odaklanmıyor ve farklı kriterleri de göz önünde bulunduruyoruz. 

İNGİLİZCE BİLMEK NE KADAR ÖNEMLİ?
Grup iştiraklerimizdeki iş süreçlerinde ağırlıklı olarak İngilizce’yi kullanıyoruz. Yaptığımız bütün ithalat ve ihracat işlemleri İngilizce gerektiriyor. Bu bakımdan başvuran kişilerin iyi derecede İngilizce bilmesini arzu ediyoruz.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE KATILMAK DİKKATE ALINIYOR MU?
Özellikle satış ve pazarlama ekiplerinde görev almak üzere başvuran kişilerin sosyal sorumluluk projelerinde yer almış olması ya da liderlik kabiliyetleri gerektiren öğrenci kulüplerinde çalışmış olması bizim için önemli kriterlerden biri. Hatta not ortalamasından çok daha önemli olduğunu düşünüyoruz.

ÜNİVERSİTE KULÜPLERİNDE GÖREV ALMAK BİR KRİTER Mİ?
Üniversite kulüplerinde aktif görev almaları da bizim seçim kriterlerimizde üst sıralarda yer alıyor. 

SPOR YAPIP YAPMADIĞI NE KADAR ÖNEMLİ OLUYOR?
Takım sporlarında kaptanlık yapanların, takımı yöneten bir pozisyona sahip olanların özgeçmişlerine daha olumlu bakıyoruz. 

ERASMUS PROGRAMINA KATILMAK ARTI BİR DEĞER Mİ?
Bir öğrencinin Erasmus programına katılmış olması, pozitif bir algı yaratması açısından bizim için önemli çünkü bu tür programlar, kişinin öğrencilik hayatında eğitimden daha fazlasını almak istediğini, yurtdışına tek başına gitme ve bambaşka bir kültüre adapte olma konusunda yeterli cesarete sahip olduğunu gösteriyor. Önemli bir çabanın işareti bizim için.

STAJ YAPMASI NE KADAR ÖNEMLİ?
Stajlar, seçim kriterlerimizde önemli bir yer işgal etmiyor. 

BİR CV’DE OLMAZSA OLMAZ DİYECEĞİNİZ NOKTALAR NEDİR?
Kişinin liderlik özelliklerinin olması, sosyal sorumluluk projelerinde yer alması, spor faaliyetlerinden öğrenci kulüplerine kadar bir takım içinde farklı görevler üstlenmiş olması, bizim için olmazsa olmazlardandır. Bunların hepsi, özellikle satış ve pazarlama ekiplerinde işe aldığımız gençlerde daha fazla dikkat ettiğimiz unsurlar. Bunun altını mutlaka çizmek isterim. CV’lerise mutlaka renkli olmak kaydıyla bir resim eklenmiş olarak hazırlanmalı ve gönderilmelidir. 

CV’LERDE YAPILABİLECEK EN BÜYÜK HATA NEDİR?
Kişinin kendini ifade etmekte zorlanması ve doğru kelimeleri seçmemesi, akademik bilgilerin gerektiğinden daha ayrıntılı bir şekilde verilmesi genellikle hata olarak görülür. Biz bu tür CV’lere “yorucu CV’ler” diyoruz. CV’ler iki sayfayı geçmemeli. 

BİRLİKTE ÇALIŞMAK İÇİN HANGİ ÖZELLİKLERİ ARARSINIZ?
Her şeyden önce yabancı dil ile ilgili en küçük bir problemlerinin olmaması gerekiyor. Özellikle mühendisler için mutlaka üç tam dönem staj yapmış olmalarını arzu ediyoruz. Aynı zamanda mentorluk ilişkilerine girmiş, bu konularda çalışmalar yapmış öğrencilerin CV’leri değerlendirme süreçlerimizde öne çıkıyor. 

BLOG YA DA WEB SİTESİNİN OLMASI DİKKATE ALINIYOR MU?
Bu tip örnekler bir hayli az olmasına rağmen, Index Grup iştiraklerinde oldukça olumlu karşıladığımız özellikler arasında. Bu blog ve web sitelerinin güncel olup olmadığına, anlamlı içeriklerle donatılıp donatılmadığına dikkat ediyoruz. 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILAN YORUMLARA BAKIYOR MUSUNUZ?
Açıkçası bütün gençlerin Twitter’da, Instagram’da ve Facebook’ta olduğunu varsayan bir yaklaşımımız var. Hatta sosyal medya hesapları olmadığında, bunun nedenini bile sorma ihtiyacı hissediyoruz. 

SİZ NASIL BİR GENÇLE ÇALIŞMAYI HAYAL EDİYORSUNUZ?
Genellikle liderlik özelliklerine sahip olan, bu konudaki mevcut yetenekleri üzerine ek çalışmalar yaparak farklı liderlik becerileri geliştirebilen, çalışma ve ilgi alanları hakkında heyecana sahip olan, istekli, soru sormayı bilen ve kendini iyi anlatabilen gençlerimiz, bizim genellikle çalışmayı tercih ettiğimiz profilleri temsil ediyor. 

GENÇLERE ÜNİVERSİTE YILLARINI NASIL GEÇİRMELERİNİ ÖNERİRSİNİZ?
Akademik dönemlerini iyi geçirdiklerini varsayarsak, yazlarını çok iyi değerlendirmelerini ve yaz tatillerini üç farklı döneme bölmelerini tavsiye ederim. İlk periyodu iyi eğlenerek geçirdikten sonra ikinci periyotta staj yapmaları, son periyotta da bir mentor ile fikir alışverişinde bulunarak yazı sonlandırmalarını öneriyorum. Bu tür bir gelişim gösteren öğrencilerin daha başarılı olduğunu ve daha iyi pozisyonlarda iş hayatına atıldıklarını gözlemliyorum. 

*Bu röportajın kısaltılmış hali Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan tarafından hazırlanan “CEO’lardan İş Bulma Rehberi” başlıklı dizi yazıda da kullanılmış ve izin alınarak bu blogda da yayımlanmıştır
Fotoğraf: Index Grup

 

30-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş