Arama sonuçları

Yeni öğretmen ataması olacak mı?

Yeni öğretmen ataması olacak mı?

Yeni öğretmen ataması olacak mı? Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu yıl bütçe imkânları dahilinde 20 bin öğretmen atamasının gerçekleştirilebildiğini söyledi. Selçuk yeni öğretmen ataması olup olmayacağına ilişkin şunları söyledi: “Umut güzel bir şeydir ama umut tacirliği iyi bir şey değildir” dedi.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sözleşmeli öğretmen atamasıyla ilgili düzenlenen törende göreve ilk kez başlayacak öğretmenlere tavsiyelerde bulundu.

YENİ ÖĞRETMEN ATAMASI OLACAK MI?

Selçuk’un öğretmenlere yaptığı konuşmanın satır başları şöyle:

Bu sene bütçe imkânları dahilinde 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirilebildi. Ama bu konuda elimden gelen çabayı fazlasıyla ama gerçekten fazlasıyla gösterip bu sayının çok daha artması konusunda gereken çaba içinde olacağımızı unutmamanızı özellikle istirham ederim. Umut güzel bir şeydir ama umut tacirliği iyi bir şey değildir. Bu konuyla ilgili emin olun ne gerekiyorsa her türlü enerjimizi gayretimizi sarf edip gereken sonuçlara ulaşmayı müjdelere kavuşmayı diliyorum. Bu vesileyle başta Cumhuriyetin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete uğurladığımız tüm şehitleri, özellikle bayrağın dalgalandığı bölgelerde şehit olan öğretmenlerimizi saygıyla minnetle anıyorum.

 

‘ÖĞRETMENLİK BİLGELİK GEREKTİREN BİR MESLEK’

 

Siz şimdi yeni bir yola çıkıyorsunuz. Yola çıkmak için bir menzilden yani varılacak yerden söz edilir. Eminim menzil sizin için atanmış olmak değil, esas yolculuk şimdi başlıyor ve bu yolculuğunuzun çocukların hayrına olması, onların çok daha güzel bir geleceğe kavuşması için ne kadar önemli olduğunu sanırım anlatmama gerek yok. Bizim bu yolculukta asıl hedefimiz aslında kendimiz olmak. Kendimiz olduğunda zaten çocuklar kendisi olacaklar. Kendisi olan bir öğretmen, kendisini çok iyi yetiştiren bir öğretmen, koridorda yürüse bile bir çocuğun yetişmesine hizmet eder, haliyle, tavrıyla duruşuyla görüsüyle bu çocuğun gelişmesi için çok rahatlıkla katkı sağlar. Fakat bu elbette bir kuru bilgiyle olmaz. Öğretmenlik bilginin ötesinde bilgelik gerektiren bir meslek. Eğer bu bilgeliği çocuklar paylaşmazsa bu kuru bir bilgi olur, kuru bilgi de çocuklarımızı zehirler. Asıl olan paylaştığımız bilgilerin görgüye dönüşmesidir bu görgünün de çocukların halinde tavrında günlük yaşayışında ortaya çıkmasıdır.

 

GÖZÜNÜZ TÜM ÇOCUKLARA DEĞSİN

 

Öğretmen arkadaşlarımdan hassaten ricam şudur. Hepiniz okullarına gideceksiniz derslerinize başlayacaksınız. Derslerinize başlamadan önce bir şeye dikkat edin lütfen. Sınıfınızdaki bütün çocukların gözüne gözünüz değmeden derse başlamayın ve lütfen onların gözünden kalbine akan bir şeyler olduğunu hissedin. O zaman sizin öğretmenliğiniz başlamıştır. Eğer sadece bilgi paylaşımı ile derse başlarsanız bilin ki siz hiçbir zaman onların öğretmeni olmayacaksınız. Onların devlet memuru olarak oraya atanan ya da öğretmen olarak o sınıfta bulunan resmi kişi olacaksınız. Benim bu bağlamda söyleyeceğim aslında çok şey var ama heyecanınızın farkındayım. Ama çocukların sesi olmaktan da onların heyecanını size iletmekten de geri duramıyorum.

 

ÖĞRENCİLERİNİZİ AYIRMAYIN

 

“Öğrencileri ayırırsanız gökteki yıldızları ayırmış gibi olursunuz”

Öğrencilerinizi lütfen ama lütfen, aslında lütfen bile değil, muhakkak surette ayırmayın. Eğer onları ayırırsanız gökteki yıldızları ayırmış gibi olursunuz. Onlar bizin için gerçekten büyük değer ve onların sadece akademik başarıları ile övünmeyin. Eğer öğrenme güçlüğü olan ya da bazı akademik sorunlar yaşayan çocukların başarısı neyse sizin başarınız odur. Asıl muvaffakiyet bu tür çocuklar üzerinde sağladığınız ilerlemedir. Bu anlamda da çocuklarımıza olan katkınızı, geride kalan çocuklar açısından bir daha değerlendirmekte yarar var. Geride kalan çocuklara katkınız kadar ileriye gitmiş oluruz.

 

ÖĞRENCİLERİNİZİ GELEĞE HAZIRLAYIN

 

Sizin yapacağınız işlerin çok daha kaliteli olması için neler yapılması gerektiği konusunda burada şahsımdan başlayarak çok büyük bir gayret olduğunu bunun bir ekip çalışması olduğunu hep beraber üretmekten zevk alacağımızı, çok daha güzel bir Türkiye için mesafe alacağımızı lütfen unutmayın ve çok farklı bir geleceğe doğru da bu ülkenin dünyanın gittiğinin tekrar farkındalığına erişin. Sizin öğretmenliğiniz bundan 10 yıl, 20 yıl, 50 yıl, 100 yıl önceki öğretmenlikten çok daha farklı olacak. Bugün okula başlayan çocuklar 2040´lara doğru iş hayatına atılacaklar ve bakacaklar ki çok ama çok farklı bir dünya var karşılarında. ´Siz bize hangi geleceği hazırladınız?´ sorusunu soracaklar. O dünyanın 4. büyük kırılması olduğunu da unutmamak çok önemli.

 

DÜNYADA KIYASIYA REKABET VAR

 

 

21. yüzyılın beklentisine bizim cevap vermemiz çok önemli. Çünkü kıyasıya bir rekabet var dünyada. Örneğin Çin´deki üstün zekâlı dahi sayısı neredeyse Türkiye´nin nüfusu kadar. Biz neyle nasıl mücadele ettiğimizin şuurunda olmak zorundayız. Bu şuurdur ki bizi besler, bu şuurdur ki güçlü bir Türkiye için bize enerji sağlar.

 

MİLLETİ KURTARAN ÖĞRETMENLERDİR

 

Mustafa Kemal Atatürk,  ‘Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir’ özdeyişini unutmayın. Bu anlamda da Başöğretmen´in gölgesinde ayrı bir enerjiye sahip olabileceğimizi de hatırda tutmakta yarar var.

 

ÖĞRETMENLİK ÖZVERİ MESLEĞİ

 

Öğretmenlik mesleği çok temelde bir fedakarlık, özveri mesleği. Eğer konfor arıyorsanız bu meslek gerçekten uygun bir meslek değil. Eğer yorulduğunuzu bitkin düştüğünüzü hissetmiyorsanız gerçekten hakkını vermediğiniz konusunda bir şüpheye ihtiyacınız olabilir. Öğretmenin her zaman huzursuz olması lazım. Çocuğun huzuru için öğretmenin huzursuzluğu şart görünüyor.

 

HEP BİRLİKTE TUTUP KALDIRMALIYIZ

Sizin yapacağınız işlerle ilgili olarak güvenceniz biziz ve bizim güvencemiz sizsiniz. Ben bu bütün söylemleri ifade ederken çeşitli konuşmaları yaparken sadece ve sadece Türkiye´deki tüm öğretmenlere güvenerek bunu söylüyorum. Eğer yan yanaysak eğer berabersek birlikteysek eğer çocuklarımız için bir şey yapacaksak işbirliğine gireceksek hep beraber bunu tutup kaldırmamız lazım. Biz bunu çok rahatlıkla yapabiliriz.

 

ÖĞRETMENLİK BASİT MEMURİYET DEĞİLDİR

 

Sizlerin atacağı adımlarla bizim desteklerimizle beraber üreteceğimiz iş ve işlemlerle çok daha parlak bir Türkiye, çok daha parlak bir gelecek olacağını tüm kalbimle hissettiğimi bilmenizi istedim. Bütün bunları yaparken maziden atiye duracağımız güçlü köprüleri de hiç unutmadığımızı bilin lütfen. Bu işin sadece basit bir memuriyet olmadığını fark edin lütfen.

Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu ise yaptığı konuşmada, Türkiye genelindeki öğretmen sayısının 900 bin 525 olduğunu belirtti. Aydoğdu, "Türkiye geneli öğretmen doluluk oranımız yüzde 87´dir. 20 bin öğretmen ataması ile beraber toplam öğretmen sayımız 920 bin 525 olacaktır. Türkiye geneli öğretmen doluluk oranımız ise yüzde 87´den yüzde 89´a çıkacaktır."

 

 

24-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin