Arama sonuçları

YGS barajları kaç netle aşılabilir?

YGS barajları kaç netle aşılabilir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) iki barajı var. Bunlardan biri bu yıl YÖK'ün kararıyla 140'dan 150'ye çıkarılan ilk barajı. 150 puanı aşanlar açıköğretim ve önlisansprogramları ile bazı lisans programlarını tercih edebilecekler. Bu adaylar üniversitelerin kendilerinin düzenlediği özel yetenek sınavlarına da katılabilecek. Bu barajı aşabilmek için 160 sorunun yer aldığı YGS'de her testte yüzde 12.5 başarı oranını yakalamanız gerekiyor. Her biri 40'ar sorudan oluşan 4 testten ortalama 5'er net olmak üzere toplam 20 net çıkarırsanız YGS'nin ilk barajı 150 puanı aşmış olursunuz.

180 PUAN BARAJINI AŞMAK İÇİN 
YGS'nin ikinci barajı ise 180 puan barajı. LYS'lere katılmak için 180 puan barajına ulaşmanız gerekiyor. Bu barajı aşmanız için 160 soruda yüzde 20 başarı oranını yakalamanız gerekir. Bunun için 4 testten ortalama 8'er net olmak üzere 32 net çıkarırsanız LYS'lere girmek için gereken yüzde 20 başarı oranını da tuturmuş olursunuz. 

150 PUANI AŞAMAYAN NE OLACAK? 
YGS'de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayanlar sınavsız geçiş hakkı bulunan meslek lisesiler hariç bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS'lere girme hakkı bulunmuyor. Onların yerleştirme puanları da hesaplanmayacak. 
SINAVIN TABAN PUANLARI
SINAV sonuçları 2 taban puan çıkacak YGS puan türlerinden en az birinden 150.000- 179.999 arasında puan alanlar meslek yüksekokulu önlisans programları ile açıköğretimprogramlarına tercih edebilecekler. LYS'lere katılamayacaklar. 
YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olanların ise iki hakkı var. Birincisi LYS'leregirecekler. İkincisi de hem meslek yüksekokulu önlisans programları ile açıköğretimprogramlarını hem de YGS puanıyla öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler. 

Bu yazı Pervin Kaplan'ın Habertürk Gazetesi'nde yayımlanan YGS'ye Doğru: Sınav Rehberi adlı yazı dizisinden alınmıştır

 

08-03-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş