Arama sonuçları

YGS’de 15 dakika tartışması: Bedeli ağır olmuş

YGS’de 15 dakika tartışması: Bedeli ağır olmuş

YGS'de 15 dakika tartışması: Bedeli ağır olmuş. Geçtiğimiz Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) tamamlandı ama “15 dakika kuralı” tartışmaları sürüyor. ÖSYM bu yıl ilk kez sınavlar başlamadan 15 dakika önce adayların salonlara alınmasına son verdi. Daha önce başka sınavlarda da uygulanan kural YGS’de ilk kez yaşandı. Saat 10.00’da başlayan YGS için adayların salona girişleri 09.45’te tamamlandı. Bu saatten sonra gelenler sınava giremedi. Ağlayanlar, bayılanlar oldu. Sosyal medyada da tartışmalar başladı, CHP milletvelleri de konuyu Meclis’e taşıdı.

Bu kurala ilişkin bir açıklama Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi. YGS’ye geç kalan öğrencilerin durumu ile ilgili soruyu Bakan Yılmaz şöyle yanıtladı: "Böyle bir şey olmuş, kişiler hata yapmış, hataların da bedeli biraz ağır olmuş. Ne yapmak lazım, bir dahaki yıllarda mutlaka 15 dakika önce değil, yarım saat önce orada olmak lazım." dedi.

Konu ile ilgili ÖSYM Başkanı ile de görüştüğüna anlatan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

GİRİŞ BELGESİ ÜZERİNDE YAZIYOR

“ÖSYM Başkanımızın söylemiş olduğu şu, 'Sınava girerken sınav giriş kimlik belgesi veriyoruz. Bu sınav giriş belgesini kişiler internet üzerinden alıyor. İnternet üzerinde bu kimlik belgesi verilmeden önce mutlaka orada uyarı olduğunu, (15 dakika önce orada olmayı taahhüt ediyorum), (Orada mutlaka olacağım) diyerek buton var. O butona bastıktan sonra kimlik kartının alınacağı.' Dolayısıyla 'Okudum, anladım, bastım, evet' diye vatandaşları bilinçlendirme ancak buna ‘evet’ derseniz size kimlik veriliyor. Hiçbir şey yokmuş da gelenleri 15 dakika almadım, benim haberim yoktu gibi bir yaklaşım doğru değildir. Böyle bir şey olmuş, kişiler hata yapmış, hataların da bedeli biraz ağır olmuş. Ne yapmak lazım, bir dahaki yıllarda mutlaka 15 dakika önce değil, yarım saat önce orada olmak lazım. Genel kural şu, '08.00'de gel', 'Gelemiyorum'. O halde '08.00'de gelemiyorsan 07.00'de gel' derler. Dolayısıyla biraz daha erken inşallah. Rahatsız edici bir görüntü var ancak bu görüntü gelecek yıllar için bu süreye çok daha uymayı zorunlu hale getirecektir."

Bu blog AA abonesidir

14-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş