Arama sonuçları

YGS’de 15 dakika tartışmasında kim haklı?

YGS’de 15 dakika tartışmasında kim haklı?

YGS’de 15 dakika tartışmasında kim haklı? Geçtiğimiz 13 Mart Pazar günü yapılan ve 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile ilgili tartışmalar son bulmuyor. Tartışmanın nedeni ise “15 dakika kuralı”. Bu kurala göre ÖSYM  daha önceki sınavlarda uyguladığı gibi sınav saatinden 15 dakika önce adayların sınav salonlarına girişine son verdi. Bu durumda da saat 10.00’da başlayan YGS için adaylar sınav salonlarına en son saat 09.45’te alındı. Bu saatten sonra gelen adaylar ise salona alınmadı.

Sınavın 10.00’da başladığını o yüzden de sınav saatinde zaten salona geldiklerini söyleyen adaylar mağdur olduklarını dile getirdi. Saat 09.45’ten sonra sınava alınmayan bazı adaylar sinir krizleri geçirdi.

Ardından da tartışmalar başladı. Adayların sınav salonlarına 15 dakika önce alınmasına son verilmesi uygulamasının mağduriyet yarattığı Meclis gündemine getirildi. Peki taraflar bu konuda hangi görüşleri dile getiriyor?

ADAYLAR: MAĞDUR EDİLDİK

Sınava 09.45’ten sonra geldikleri için alınmadıklarını söyleyen adaylar, sınavın saat 10.00’da başladığını ve bu yüzden sınava giriş hakları olduğunu dile getiriyor. Adaylar bu uygulamanın bir yıllarına malolduğunu söyleyerek, ÖSYM’yi suçluyor ve hukuki yollara başvuracaklarını dile getiriyor.

ÖSYM: GİRİŞ BELGESİNİ ALIRKEN BİLİYORLARDI

ÖSYM ise adayların “Haberimiz yoktu” açıklamasını kabul etmiyor. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir sınavdan önce yaptığı açıklamada değişikliği şöyle anlattı: Adaylar sınav salonlarının kapatılacağı 09.45'e kadar binalara girmeleri gerekiyor.  Adayların sınav giriş belgelerinde de konuya ilişkin yapılan bu değişiklik vurgulandı. Özellikle 15 dakika öncesinde sınav binası önünde girişlerin sonlandırılmasına ilişkin kuralı sınav giriş belgelerine de yansıttık. Giriş belgesinin çıktısını alınırken bilgisayar ekranında '09.45'te binaya girişin sonlanacağına' dair bir uyarı çıkacak. Adaylar, 'Evet bunu anladım' onayı verdiklerinde sınav giriş belgesini alabilecekler. Bu bilgiyi sınava giriş belgesinin üzerinde de belirttik.

Hürriyet’te yer alan habere göre de ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, “Yapacak bir şey yok, üzüntü verici. Ama bir kuralı hayata geçirmenin başka yolu yok. ‘Haberim yoktu’ diyen olacak. Hâlâ giriş belgesi, nüfus cüzdanı olmadan gelen var. Kurala aykırı davrananları sıfırlamanın imkânı yok” dedi.

Hukukçular ise sınava giriş belgeleri üzerinde uyarı olduğu için dava açıldığında kazanma olasılığının olmadığını dile getiriyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da geç kalan öğrencilerin hatalarının bedelinin ağır olduğunu söyleyerek,  “Ne yapmak lazım, bir dahaki yıllarda mutlaka 15 dakika önce değil, yarım saat önce orada olmak lazım” dedi.

 

 

14-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş