Arama sonuçları

Yılmaz: Atatürk’ten uzaklaşma gibi bir çalışmamız yok

Yılmaz: Atatürk’ten uzaklaşma gibi bir çalışmamız yok

TBMM Genel Kurulunda hükümet adına söz alan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Bizim ne Atatürk´ten uzaklaşma gibi bir çalışmamız var ne de böyle bir değerlendirmeyi hak edecek bir çalışmamız var." açıklamasında bulundu. Müfredatın yaşayan bir olgu gibi olduğunu dile getiren Yılmaz, öğretim programlarının bireysel, toplumsal, ekonomik ve bilimsel alanlarda yaşanmakta olan değişim ve gelişime bağlı olarak belirli aralıklarla güncellendiğine dikkati çekti.  Bir önceki müfredat değişikliğinin 2007´de olduğunu hatırlatan Yılmaz, "Canlılar için de değişim, canlılığın devamı için esas unsurdur. Organizma canlılığını, değişime, yenilenmeye borçludur. Aynen tomurcuk vermeyen ağacın odun olması gibi." ifadesini kullandı. İşte Yılmaz’ın açıklamaları:    

ÖĞRENCİLERİMİZİN ATATÜRK’ÜN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNİ ÖRNEK ALMASINI İSTİYORUZ: Bireyin var olan deneyimlerini dikkate alan, yaşama etkin katılımını, doğru karar vermesini, sorun çözmesini destekleyici ve geliştirici bir bakış doğrultusunda öğrenci merkezli bir yaklaşımı öne çıkarmaya çalışıyoruz. Bu müfredatta Atatürk´ün üstün askerlik yeteneklerini, devlet adamlığını, inkılapçı niteliklerini öğrenerek, öğrencilerimizin onun kişilik özelliklerini örnek almasını istiyoruz.

ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINI BENİMSETMEK İSTİYORUZ: Öğrencilerimizin Atatürk ilke ve inkılaplarının Türkiye Cumhuriyeti´nin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasındaki yerini kavramasını, laik, demokratik, ulusal ve çağdaş değerleri yaşatmaya istekli olmasını istiyoruz. Atatürk´ün dünya görüşünü ve düşüncelerini benimseyerek, Atatürkçü düşünce sisteminin bir savunucusu olmasını istiyoruz. Günümüzün sorunlarına Atatürkçü bir yaklaşımla çözümler üretmesini sağlayacak ve kendisini hazırlayacak bilgi, beceri, değer ve tutumlar kazanmasını istiyoruz. Atatürk ilke ve inkılâplarını benimsetmek istiyoruz. Bakanlık olarak bir taslak sunduk ve ortak aklı bulmaya çalışıyoruz. Bu taslağa ilişkin her kim ne biliyorsa bunu bakanlığa bildirmesini istiyoruz, müfredat buna göre tamamlanacak.

İNKILAP TARİHİ DERSİ SİYASİ OLAYLARLA SINIRLANDIRILMAMALI: Atatürk´ün, ´Türkiye Cumhuriyeti´nin temeli kültürdür´ sözünün gereği olarak Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sadece siyasi, askeri ve diplomatik olaylarla sınırlandırılmamalı. Bunların yanı sıra derste sosyal ve kültürel konularda da özellikle vurgu yapılmasını istiyoruz. Atatürk´ün kişilik özellikleri, vatan ve millet sevgisi, idealist oluşu, mantıklı ve gerçekçi oluşu, sabır ve disiplin anlayışı, ileri görüşlülüğü, açık sözlülüğü, çok yönlülüğü, öğreticilik yönü, sanatseverliği, yöneticiliği, yenilikçi düşüncesi, önder oluşu, kararlı ve mücadeleci oluşu, planlı çalışması, inkılapçılığı, birleştirici ve bütünleştirici oluşu, insan sevgisi ünitelerinde, uygun yerde işlenilmesini istiyoruz.
 
Atatürk ilke ve inkılaplarının öğrenilmesinde ezberci anlayıştan ziyade, ilke ve inkılâplarıyla birbiriyle ilişkilendirilmesini ve örnekle de zenginleşmesini istiyoruz. Öğretmen ve öğrencilerin çağdaş, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti´ne karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda onlara rol model, yol gösterici olmalarını istiyoruz.

CUMHURİYETİ ZAYIFLATIYORSANIZ ATATÜRK’ÜN YOLUNDAN UZAKLAŞMIŞSINIZ DEMEKTİR:  Mustafa Kemal Atatürk ´En büyük eserim Cumhuriyet´ diyor. Eğer siz Cumhuriyet´i güçlendirmişseniz Atatürk´ün yolundasınız. Eğer Cumhuriyet´i zayıflatıyorsanız Atatürk´ün yolundan uzaklaşmışsınız demektir. Ulusal egemenlik, tam bağımsızlık ilkeleri ve vatanın bütünlüğü esasıyla TBMM´nin açılışı ve Misak-ı Millİ’nin kabulü arasında köprü kurulmasını istiyoruz. Batı Cephesi’nde Kuvay-ı Milliye birliklerinin faaliyetlerinin ve düzenli ordu kurulma sürecinin analiz edilmesini istiyoruz.

‘İNÖNÜ MÜFREDATTAN ÇIKARILIYOR’ İDDİASI DOĞRU DEĞİL:  "İnönü müfredattan çıkarılıyor" iddiaları doğru değil. Türkiye Cumhuriyeti´ni güçlendiriyoruz ve Türk milletinin değerlerine sahip çıkıyoruz. Millî Mücadele döneminde Batı Cephesi işlenirken İsmet İnönü´nün cephe komutanı olarak yaptığı görevlere, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları´ndaki başarılarına kazanım gereği değinilecektir. Yine ´Lozan Anlaşması görüşmeleri´ işlenirken bu görüşmelerde İnönü başkanlığındaki heyetin aktif rol aldığına kazanım gereği değinilecektir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye´nin İsmet İnönü liderliğinde tarafsız bir politika izlediğine kazanım gereği değinilecektir. Çok partili hayata İsmet İnönü döneminde ve onun gayreti doğrultusunda geçildiği kazanım gereği değerlendirilecektir. 

İNÖNÜ’NÜN BİYOGRAFİSİNE YER VERİLECEK: Milli Mücadele döneminde İsmet İnönü´nün Batı Cephesi´nde düzenli ordunun kurulması noktasındaki girişimlerine ve TBMM´ye karşı çıkan ayaklanmaları bastırmasındaki rolüyle Birinci ve İkinci İnönü Savaşları´ndaki başarılarına kazanım gereği değinilecektir. Ayrıca, İsmet İnönü´nün biyografisine de yer verilecektir. Atatürk´ün ölümünden sonra İsmet İnönü´nün Cumhurbaşkanı seçilmesine kazanım gereği değinilecektir. Yine, İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye´nin İsmet İnönü liderliğinde tarafsız bir politika izlediğine kazanım gereği değinilecektir. Savaş sırasında ülkemizde meydana gelen siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmelerin İsmet İnönü´nün Cumhurbaşkanlığı sırasında meydana geldiğine kazanım gereği değinilecektir. Yine, İnönü´nün Türkiye´de kurulan birçok koalisyon hükümetlerine başkanlık yaptığına da yine kazanım gereği değinilecektir. Bilimsel gerçekliğe açığız. yeni şeyler söylemek istiyoruz ve katkılara açığız.  

HİÇ KİMSE BU ÜLKENİN TEK BAŞINA SAHİBİ DEĞİLDİR: Bu ülke 80 milyonun. Hiç kimse bu ülkenin tek başına sahibi değildir, 80 milyon birlikte sahibidir. Dolayısıyla eşit vatandaşlıkta, anayasal cumhuriyette bir aradayız. Birlikte yaşayacağız. Sizlerin değeri hepimizin ortak değeridir.

19-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin