Arama sonuçları

Yılmaz: Eğitimde dünyanın ilk 20'si içindeyiz

Yılmaz: Eğitimde dünyanın ilk 20'si içindeyiz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin eğitimde dünyanın ilk 20'si içinde olduğunu söyledi. Yılmaz, Ümraniye’deki Sivas Koyulhisar Kızılelma Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneğinde, Ümraniye Sivaslılar ilçe ve köy dernekleriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin eğitimden daha önemli bir konusu olmadığını, eğitimin savunma ve güvenlikten önce geldiğini dile getirdi.

Yılmaz, eğitim iyi olursa onu takip eden sağlığın da güvenliğin de iyi olacağını dile getirerek, eğitimi ihmal edenin her şeyi ihmal ettiğini vurguladı.

BÜTÇENİN YÜZDE 20'Sİ EĞİTİME
Yılmaz, "Eğitime önem vermenin ölçüsü, kendi kaynağınızdan ne kadar pay ayırdığınızla alakalıdır. Kaynağınızı, sizin için önemli olan ne ise en çok payı ona ayırırsınız. Biz merkezi hükümet bütçesinden eğitime, 122 milyar lira yüzde 20 pay ayırdık” diye konuştu.

2.5 milyar kitabı ücretsiz dağıttıklarını hatırlatan Yılmaz, isterlerse özel okullara da bu kitapları vermeye başladıklarını belirtti. Fatih Projesi'ni de başlattıklarından bahseden Yılmaz, öğrenmeyi öğrenen bir nesil yetiştirmek istediklerini aktardı. Fırsat eşitliğini sağlamak için eğitim teknolojilerini yaygınlaştırdıklarını dile getiren Yılmaz, ortaokul ve liseleri akıllı tahtalarla donattıklarına işaret etti. Öğrencilere daha sağlıklı beslenmeleri için haftanın 3 günü süt dağıttıklarına değinen Yılmaz, bundan yaklaşık 6 milyon öğrencinin faydalandığına dikkati çekti.

‘EĞİTİMİN AMACI ÜRETMEK VE GELİR ELDE ETMEK’
Türkiye'de eski dönemdeki eğitim sisteminde yaşanan olaylara da değinen Yılmaz, o yıllarda ortaokulu bitirmek için yapılan sınavda sorulan 'Arının solunum sistemi ve kurbağanın dolaşım sistemi' sorularını eleştirdi. Yılmaz, "Arının solunum sistemi ile kurbağanın dolaşımı sisteminin evladımıza ne faydası var? Dolayısıyla güncel hayatta faydası, katkısı olmayan bilgileri boşuna evlatlarımıza vermeyelim. Eğitimde ilerliyoruz. Eğitimde dünyanın ilk 20'si içindeyiz. Eğitimin amacı üretmek ve gelir elde etmek, insanımızı, milletimizi, toplumumuzu zengin kılmaktır." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerine dikkati çekerek, bunun için bilgi teknolojileri ürünleri üretmek ve eğitim ile bilgiyi iç içe geçirmek gerektiğini söyledi. 

26-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş