Arama sonuçları

Yılmaz: Önümüzdeki dönemde Öğretmen Akademisi’ni hayata geçireceğiz

Yılmaz: Önümüzdeki dönemde Öğretmen Akademisi’ni hayata geçireceğiz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Eğitim sisteminin temel unsuru öğretmendir. Ülkemizin geleceğinin teminatı olan gençlerimizin demokratik değerlerle buluşmasında, onların milli ve manevi değerlerle donatılmasında, ülkemizin geleceğini inşa edecek gençlerin yetiştirilmesinde en büyük pay hiç kuşkusuz öğretmenlerimize aittir” dedi. Bakan Yılmaz, önümüzdeki dönemde Öğretmen Akademisi’nin hayata geçirileceğini de açıkladı. 

Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

ÖĞRETMEN NE KADAR İYİYSE, SİSTEM O KADAR İYİDİR

Eğitim sisteminin temel unsuru öğretmendir. Ülkemizin geleceğinin teminatı olan gençlerimizin demokratik değerlerle buluşmasında, onların milli ve manevi değerlerle donatılmasında, ülkemizin geleceğini inşa edecek gençlerin yetiştirilmesinde en büyük pay hiç kuşkusuz öğretmenlerimize aittir. Eğitimin genel başarısı, herkes kabul ediyor ki, asla öğretmenin başarısından fazla olamaz. Öğretmen ne kadar iyiyse, sistem de o kadar iyidir.

TÜRKİYE’DE EN İTİBARLI MESLEK

Öğrencilerimizin hayata bakışlarını ve algılarını geliştirecek olan öğretmenlerimizin bu sorumluluklarını yerine getirmesi için sürekli kendini geliştirmesi, araştırmasını, okumasını ve mesleki gelişimlerini desteklemek istiyoruz. Bu nedenle öğretmenlik mesleğine yönelik iyileştirme çalışmaları başlattık. Bu çerçevede lisans eğitimlerinin yapılandırılmasına, öğretmen alımına, adaylık ve yetiştirme süreçlerine, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini teşvik etmeye, performanslarının değerlendirilmesine, kariyer gelişimine ve çalışma şartlarının iyileştirilmesine kadar pek çok hususta yol haritası niteliğinde olan Öğretmen Strateji Belgesi bu yıl Resmi Gazete’de yayımlandı. Öğretmen Strateji Belgesi, yaşam boyu öğrenme yaklaşımıyla üç amaca yönelik olarak hazırlandı. Yüksek nitelikli iyi yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak eğitime kazandırılması, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimini sürekli kılmak ve öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü güçlendirmek. Öğretmenlik Türkiye’de en saygın, en itibarlı mesleklerden biridir. Bunda hiç kimsenin  şüphesi yok.

ÖĞRETMEN AKADEMİSİ SENEYE

Önümüzdeki dönemde Öğretmen Akademisi’ni hayata geçireceğiz. Bununla ilgili yönetmelik taslağımızı hazırladık. Amacımız daha güçlü, daha müreffeh bir ülke için milli ve manevi değerlerimize bağlı, evrensel değerlere açık, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri yetiştiren öğretmenlerimizle 21’inci yüzyılı, Türkiye’nin yüzyılı yapıyor. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarıyor. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkarılmasında şüphesiz en büyük pay öğretmenlerimize ait olacak. Türkiye’yi bugünlere taşıyan, bugün geldiği seviyeden çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne taşıyacak nesilleri yetiştiren öğretmenlerimize emekleri için binlerce kez teşekkür ediyorum. Bu vesileyle emekli öğretmenlerimize sağlık ve huzur dolu günler diliyor, şehit ve ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.

24-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş