Arama sonuçları

Yılmaz: ‘Türkiye'de çok iyi giden şeyler var, onlardan birisi de eğitim’

Yılmaz: ‘Türkiye'de çok iyi giden şeyler var, onlardan birisi de eğitim’

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Turkcell tarafından ortaklaşa düzenlenen Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali, Antalya'da başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,  Türkiye'de ilk, orta ve lise düzeyinde yaklaşık 18 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü, 7 milyonun üzerinde öğrencinin de yüksek eğitim aldığını belirterek "Toplam 25 milyon. Anne ve babalarını sayarsanız 75 milyon. Bu demektir ki Türkiye'nin hepsi Milli Eğitim ailesinin birer mensubudur" diye konuştu. Dolayısıyla eğitimde yapılanların herkesi ilgilendirdiğini, bu alandaki eksiklikleri de herkesten çok kendilerinin bildiğini ifade eden Yılmaz, "Şunu gururla ve inanarak söylüyorum ki Türkiye'de çok iyi giden şeyler var, iyi giden alanlar var, onlardan birisi de eğitim. Herkes hep aleyhte konuşur, eksiklikleri söyler ama istisnalar kuralı bozmaz. Kesinlikle Türkiye'de iyi giden şeylerin arkasında eğitim var" dedi.    

1’İNCİ SINIFTAN 12’NCİ SINIFA KADAR KODLAMA EĞİTİMİ
Yılmaz, Türkiye'nin milli gelirinin yüzde 5.8'inin eğitime ayrıldığını, bu oranın OECD ülkelerinde ortalama yüzde 5.2 olduğunu aktardı. Merkezi hükümet bütçesinin de yüzde 20'sinin eğitime ayrıldığına işaret eden Yılmaz, daha kaliteli eğitim vermek, sanayi 4.0'da öncü ülke rolünü üstlenmek gerektiğini bildirerek "Türkiye'de bu alanda kodlama eğitimi vermeliyiz. Önümüzdeki yıldan itibaren 1'nci sınıftan 12'nci sınıfa kadar kodlama eğitimi vereceğiz" dedi.     

ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLARA ÖZEL EĞİTİM
Özel yeteneği olan çocuklara normal eğitimin yanında ilave eğitim verilmesi gerektiğini, bu ihtiyacı karşılamak üzere Bilim ve Sanat Merkezleri’nin (BİLSEM) açıldığını ifade eden Yılmaz, halen 80 ilde 110 merkezde 25 bine yakın öğrencinin eğitim aldığını dile getirdi. Yılmaz, Türkiye'de dünyaya örnek olmuş birçok insan bulunduğunu, Nobel Kimya Ödülünü alan Aziz Sancar'ın, Yale Üniversitesi’nde dünyanın en genç profesörü olan Oktay Sinanoğlu'nun Türkiye'de ilk, orta ve lise eğitimi aldığını ve bu kişilerin başarılarını Türkiye'de aldıkları eğitime borçlu olduklarını belirttiklerini anlattı.     

Eksikliklerin farkında olduklarını belirten Yılmaz, şu değerlendirmeyi yaptı: "Ne yapmak lazım? İnsanlarımıza özgüven kazandırmak lazım. Bakın Türkiye çok sıkıntılı bir dönemden geçti. 'Toplu iğne dahi yapamayız' denilen, 'Asılacaksan İngiliz ipiyle asıl' denilen dönemden şimdi kendi helikopterimizi, tankımızı, eğitim uçağımızı, uydumuzu, füzemizi yapıyoruz. Bunlar gerçekten en üst teknolojiye sahip olanlar, bunu benimsemiş insanlar tarafından üretilir. Dolayısıyla Türkiye eğitimde çok iyi bir yolda ilerliyor ve daha yapmamız gerekenler var" dedi.     

Bakan Yılmaz ve beraberindeki heyet, açılış konuşmalarının ardından Bilim ve Sanat Merkezleri Sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Yılmaz, stantları tek tek gezerek öğrencilerin yaptıkları çalışmaları inceledi ve bilgi aldı.

 

22-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş