Arama sonuçları

YKS: 0.5 ham puan kuralı değişti

YKS: 0.5 ham puan kuralı değişti

YKS’de son dakika değişikliği. YÖK, 0.5 ham puan kuralını değiştirdi. TYT’de adayların puanlarının hesaplanabilmesi için Matematik ve Türkçe testlerinden 0.5 ham puan almaları yani yarımşar net çıkarmaları gerekiyordu. Yarım net kuralını yerine getiremeyen TYT puanları, AYT’ye girmiş olsalar da AYT puanları hesaplanmayacaktı. Aynı kural AYT için de geçirliydi. Yani 2 testten de 0.5 ham puan almak gerekiyordu. Tek testten yarım net geçerli oldu.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) iki oturumu Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT)  ve Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) adayların puanlarının hesaplanması için gerekli testlerin her birinden 0.5 net alması şartı, "en az birinden 0.5 net" şartı ile değiştirildi. 

ÖSYM'den yapılan açıklamada "Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 31.05.2018 tarihli toplantısında; 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) TYT'de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya Temel Matematik Testlerinin en az birinden en az 0,5,  AYT'de ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin en az birinden en az 0,5 ham puan almış olmaları gerektiğine karar verilmiştir." İfadelerine yer verildi.

Güncellenen 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu'na ulaşmak için tıklayınız.

05-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş