Arama sonuçları

YKS barajları kaç netle aşılır?

YKS barajları kaç netle aşılır?

YKS barajları kaç netle aşılacak? Tüm adayların katılacağı Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) soruların değerleri de eşit olacak.

YKS BARAJLARI KAÇ NETLE AŞILACAK?


TYT'de Türkçe ve Temel Matematik testlerinin puanların hesaplanmasında ağırlığı yüzde 33, Fen Bilimleri ile Sosyal Bilimler testlerinin de yüzde 17 olacak. Bu durumda da her sorunun ağırlığı da aynı olacak. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt bütün adaylar için TYT'deki testlerin değerinin aynı olduğunu söyleyerek, şöyle konuşuyor:


TYT BARAJI KAÇ NET İLE AŞILIR?


"Sadece TYT puan hesabında her bir soru 3 puan getiriyor. AYT puanlarının hesaplanmasında ise TYT'den her soru 1.33 puan getiriyor. Yani bir öğrenci TYT'de Matematik testindeki sorudan da, Sosyal testindeki sorudan da 1.33 puan alacak. Bu durumda da geometri den istediği başarıyı gösteremeyen bir öğrenci sosyal derslerine çalışarak, açığını bu şekilde de kapatabilir." Peki TYT barajı nasıl aşılır? Bunu da Yeşilyurt şöyle anlatıyor: "TYT'de 5 testten 5'er net çıkarmak 160 puan almak için yeterli."


ÖSYM NE ZAMAN PUAN HESAPLAYACAK?


Ancak burada unutulmaması gereken nokta 0.5 ham puan kuralının sürdüğü olmalı. Bu kurala göre Türkçe ya da Matematik testinden adayların yarım net çıkarmaları gerekiyor. ÖSYM Kılavuzu'nda da TYT puanı hesaplamasında şu yöntemin kullanılacağı vurgulanıyor:

AYT PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?

Adayların ağırlıklı TYT puanlarının (A-TYT) hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0.5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerek. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacak. A-TYT puanı TYT puanına dönüştürülürken Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden 5 ham puan, diğer testlerin her birinden 2.5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı almaları sağlanacak."
Bu açıklama Türkçe ile Temel Matematik'ten 5'er, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testlerinin her birinden de 2.5 net çıkaranların 150 puan alacaklarını gösteriyor. TYT puanı da 150'inin altında olan adayların Alan Yeterlilik Testi'ne (AYT) girmiş olsalar bile AYT puanları hesaplanmayacak.


AYT'DE YÜZDE 20 BAŞARI SAĞLAYAN BARAJI GEÇECEK


Adayların lisans programlarını tercih etmek için Alan Yeterlilik Testi'ne (AYT) girmeleri gerekiyor. Bu sınav sonucunda adayların Sayısal (SAY), Sözel (SÖZ) ve Eşit Ağırlık ( EA) olmak üzere 3 puanı hesaplanacak. Lisans programlarını tercih edebilmek için ise 180 puan barajına ulaşmak gerekiyor. Peki 180 puan barajı nasıl aşılır, kaç net gerekir?
Bu sorunun yanıtını da ÖSYM kılavuzu veriyor. İlgili testlerin her birinden soru sayısının yüzde 20'si oranında ham puan alanların 180 puan almaları sağlanacak. Bu durumda da adaylar 40'ar soruluk testlerde 8'er net çıkarmak zorunda. Bu durumda da her iki testten 16 net çıkaran aday 180 puan barajını da aşmış olacak.

AYT SORULARI LYS GİBİ Mİ OLACAK?


Sınavın ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile ilgili örnek sorular yayımlandı. Ama ikinci oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) için örnek soru yok. Çünkü kaldırılan üniversite sınavının ikinci oturumu olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ile aynı olduğu söyleniyor. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer de yaptığımız röportajda "YKS'nin ikinci oturumu olan AYT'nin kapsamı ile geçen yıl yapılan LYS'nin kapsamları aynı. Zaten bu nedenle AYT için bir örnek soru kitapçığı yayımlamadık" dedi. Ancak uzmanların uyarını da dikkate almak gerekiyor. Çünkü AYT'de soruların sayısı LYS'nin yarısı kadar. Bu yüzden de AYT sorularının birkaç konunun sorgulandığı sorulardan oluşabileceğini dile getiriyor.

HANGİ PUAN HANGİ TESTTEN ÇIKACAK?


SAY: Matematik ve Fen Bilimleri
EA: Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1
SÖZ- - Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2

 

28-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş