Arama sonuçları

YKS başvurusunda fotoğrafını değiştirmek isteyen ne yapacak?

YKS başvurusunda fotoğrafını değiştirmek isteyen ne yapacak?

ÖSYM tarafından bu yıl ilk kez 23-24 Haziran tarihlerinde uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) başvuru süreci başladı ve 21 Mart’a kadar devam edecek. Başvurular sürüyor ancak adaylardan en sık gelen sorulardan biri de önceki yıllarda sınava başvurduğu için ÖSYM sitesinde fotoğrafı olanların bunu nasıl değiştireceklerine ilişkin oluyor. Rehberlik uzmanı Jale Arslan bu soruya şu yanıtı veriyor:

FOTOĞRAFINI DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN NE YAPACAK?

"Eğer başvurunuzu yaparken sistemde geçerli fotoğrafınız varsa yeni bir fotoğraf yüklemeniz mümkün olmayacak. Başvuru merkezinde de fotoğrafınız çekilemeyecek. Bu nedenle var olan fotoğraf ile başvuru yapacaksınız. Fotoğrafınızın değişmesini talep edenler, bu taleplerini başvurularını tamamladıktan sonra ÖSYM'ye Genel Amaçlı Dilekçe örneği, fotoğraflı ve onaylı nüfus cüzdanı sureti, son 3 ay içerisinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf ve varsa fotoğrafını değiştirme talebinin nedenini belirten belge ile sınava başvuru süresince ve sınava başvuru süresi tamamlandıktan sonraki ilk 5 gün içinde ÖSYM'ye başvuracak. Süre hesabında ÖSYM evrak kaydı esas alınır. Süre tamamlandıktan sonra ÖSYM'ye ulaşan belgelere işleme yapılmaz. Adayın talebi, ÖSYM tarafından uygun görüldüğü takdirde fotoğraf değişikliği ÖSYM tarafından belirtilen tarihler arasında ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden gerçekleştirilir."

ÖSYM’YE GEÇ ULAŞAN BELGELERE İŞLEM YAPILMAYACAK

ÖSYM’nin yayımladığı 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu’nda ise fotoğraf değişikliğine ilişkin kurallar şu şekilde ifade ediliyor: 

“Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Başvuru Formundaki bilgiler ile birlikte Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adayların web kamerayla çekilecek fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır. Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adayların fotoğraflarının çekilmesi sistem tarafındanengellenmektedir. Bu kural nedeniyle başvuruda fotoğrafı yeniden çekilemeyen adaylardan fotoğrafının değişmesinitalep edenler, bu taleplerini başvurularını tamamladıktan sonra ÖSYM’ye Genel Amaçlı Dilekçe örneği, fotoğraflı ve onaylı nüfus cüzdanı sureti, son 3 ay içerisinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf ve varsa fotoğrafını değiştirme talebinin nedenini belirten belge ile sınava başvuru süresince ve sınava başvuru süresi tamamlandıktan sonraki ilk 5 gün içinde ÖSYM’ye başvuruda bulunacaklardır (Süre hesabında ÖSYM evrak kaydı esas alınır. Süre tamamlandıktan sonra ÖSYM’ye ulaşan belgelere işleme yapılmaz.). Adayın talebi, ÖSYM tarafından uygun görüldüğü takdirde fotoğraf değişikliği ÖSYM tarafından belirtilen tarihler arasında ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden gerçekleştirilecektir.”

02-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş