Arama sonuçları

YKS’da felsefe sorusu olmayacak mı?

YKS’da felsefe sorusu olmayacak mı?

YKS’da felsefe sorusu olmayacak mı? Eleştiriler üzerine Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ikinci oturuma tarih soruları eklendi. Artık eşit ağırlık öğrencileri de tarih sorusu çözecek. Ancak ikinci oturumun sözel puanlarının hesaplanmasında kullanılacak Sosyal Bilimler-2 testinde felsefe grubu soruları içinde felsefe sorusunun olmamasına felsefeciler tepki gösterdi.

 

YSK’DA FELSEFE SORUSU OLMAYACAK MI?

Geçtiğimiz 12 Ekim’de açıklandıktan bir hafta sonra YÖK, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda değişiklik yaptı. Bunlardan biri ikinci oturumda eşit ağırlık puanlarının hesaplanmasında kullanılacak test ile ilgili oldu. İlk olarak adı Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testi olarak açıklanan testte tarih soruları yer almıyordu. Başta tarih öğretmenlerinin tepkisi üzerine bu teste Tarih-1 başlığı altında 10 tane tarih sorusu eklendi. Testin adı da Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler Testi oldu. Bu değişiklik ile eşit ağırlık öğrencileri de artık tarih sorusu çözmek zorunda.

FELSEFE GRUBU İÇİNDE FELSEFE YOK

Bir başka değişiklik ise yine ikinci oturumda sözel puanların hesaplanmasında kullanılacak olan Sosyal Bilimler  testinde yapıldı. Bu testin adı Sosyal Bilimler-2 testi olarak değiştirildi. Bu testte yer alan sorular ise 11 Tarih-2, 11 Coğrafya-2 ile 6 din sorusu ile 12 tane de Felsefe Grubu sorusu olarak açıklandı. Ancak Felsefe Grubu olarak sosyoloji, mantık ve psikoloji yer aldı. Bu açıklamaya göre testte felsefe soruları bulunmuyor. Sözel bölüm öğrencilerinin bu durumda felsefe sorusu çözmesi gerekmiyor.

FELSEFE OLMADAN SINAV OLUR MU?

Felsefe Grubu öğretmenleri ise sosyal medya hesaplarından sınavda felsefe sorusu yöneltilmeyecek olmasını eleştirdi. Öğretmenler görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Sorular arasında tarih olmadığı gündeme gelince tarih soruları kondu. Şimdi sırada felsefe var. Hayat da sınav da felsefe olmadan olmaz. Sosyal Bilimler -2 testi içinde felsefe sorusu da olmalı”

19-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin