Arama sonuçları

YKS’de hangi program hangi puan türünden öğrenci alacak?

YKS’de hangi program hangi puan türünden öğrenci alacak?

YKS'de hangi program hangi puan türünden öğrenci alacak? YÖK, yeni üniversiteye geçiş sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında lisans programlarının puan türlerini açıkladı.

YÖK, bu yıl ilk kez haziran ayında 2 oturum halinde ve 2 gün olarak uygulanacak üniversite sınavı YKS ile ilgili sıkça sorulan sorulara ekleme yaptı ve puan türleriyle ilgili detaylı bilgi verdi.

YKS'DE HANGİ PROGRAM HANGİ PUAN TÜRÜNDEN ÖĞRENCİ ALACAK?

Buna göre önlisans programlarını TYT puanı ile, lisans programlarını ise; Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puan türü ile tercih edebilecek.

TYT’DE FARKLI PUAN TÜRLERİ OLACAK MI? 

Meslek Yüksekokullarına yerleştirme sürecinde 2017 yılında, 6 farklı YGS puan türü vardı. 2018 yılında uygulanacak TYT sisteminde de farklı puan türleri olmayacak. Adaylar, tek TYT-Puanı ile herhangi bir MYO programını tercih edebilecek.

HANGİ LİSANS PROGRAMI HANGİ PUAN TÜRÜNDEN ÖĞRENCİ ALACAK?

Yükseköğretim Lisans Programları – Puan Türü tablosuna ulaşmak için tıklayınız.

YENİ ÜNİVERSİTE SINAVI: YKS

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), 2 oturumdan oluşuyor. İlk oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT). Bu testin önce 40’ar soruyla Türkçe ve temel matematik sorularından oluşacağı açıklandı. Geçtiğimiz ay değişiklik yapıldı. 20’şer fen ve sosyal bilimler sorusu eklendi, soru sayısı da 80’den 120’ye çıktı. Sosyal Bilimler Testi soruları 5 coğrafya, 5 felsefe, 5 tarih ve 5 din kültürü ve ahlak bilgisi sorusu olmak üzere 20 tane oldu. Fen Bilimleri’ne gelince, biyoloji sorusu 6, fizik sorusu 7, kimya sorusu 7 oldu. TYT’de yine 40 Türkçe, 40 matematik sorusu var. TYT 23 Haziran’da yapılacak.

24 Haziran’da yapılacak sınavın ikinci oturumu 40’ar soruluk Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilgiler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden oluşuyor. İlk oturumda 150 puanı aşanlar önlisans, ikinci oturumda 180 ve üzerinde puan alanlar ise lisans programlarını tercih edebilecek. Sınav sonuçları da 31 Temmuz’da açıklanacak.

17-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin