Arama sonuçları

YKS geç başvuru günü uygulaması nedir?

YKS geç başvuru günü uygulaması nedir?

YKS geç başvuru uygulaması nedir? ÖSYM bu yıl ilk kez Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS için yeni bir uygulama başlattı: YKS geç başvuru uygulaması. Başvurularını ve ücretlerini yatıramayan adaylar 4 Nisan’da geç başvuru yapabilecekler.

YKS GEÇ BAŞVURU GÜNÜ UYGULAMASI NEDİR?

2018 YKS Başvuru Kılavuzu’na göre adaylar YKS başvurularını 1-21 Mart tarihleri arasında yapacak. YKS’de 3 oturum var. Bunlardan ilki tüm adayların girmek zorunda oldukları Temel Yeterlilik Testi (TYT) ikincisi lisans tercihi yapacakların gireceği Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve dil puanlarıyla tercih yapacakların katılacağı Yabancı Dil Testi (YDT).

Adaylar TYT dışında girmek istiyorlarsa AYT ve YDT oturumlarını da işaretleyecek. Her oturum için ödeyecekleri başvuru ücreti 50 TL olacak. 3 oturuma girmek isteyen 150 TL ödemiş olacak. YKS başvuru süreci 21 Mart saat 23.59’a kadar sürecek. Sınav ücretlerini yatırmak için son tarih ise 22 Mart.

BAŞVURUSUNU ZAMANINDA YAPMAYANLAR

Ancak başvuru süresi içinde başvurusunu yapmayan, ücretini yatırmayan ya da fikrini değiştirip, başka sınavlara da girmek isteyen adaylar için ÖSYM bu yıl geç başvuru uygulaması yapacak. YKS geç başvuru uygulaması 4 Nisan’da yapılacak.

Başvuru süresi içinde TYT’ye başvuran ancak AYT ve YDT için başvuruda bulunmayan aday 4 Nisan tarihinde geç başvuru gününde bu sınavları da seçebilecek ve başvuracak. Ancak bunun için de geç başvuru ücreti zamlı olacak. Başvuru süreci içinde her oturum için aday 50 TL öderken, geç başvuru günü için ise 75 TL ödeyecek.

KİMLER DEĞİŞTİRME YAPAMAYACAK

Başvurusunu yapmayan adaylar geç başvuru günü içinde girmek istedikleri oturumlara zamlı ücret ödeyerek, başvuracak ama bu günden yararlanamayacak olanlar da var. Onlar da 1-21 Mart tarihleri arasında TYT dahil AYT ya da YDT için başvuru yapan ve ücretini ödeyenler. Bu adaylar sistemde kayıtlı oldukları oturumlarını değiştiremeyecekler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş