Arama sonuçları

YKS: Hangi puan türünde kaç rakibiniz var?

YKS: Hangi puan türünde kaç rakibiniz var?

YKS: Hangi puan türünde kaç rakibiniz var? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları hangi puan türünde kaç adayın barajı aşarak, tercih yapma hakkına sahip olduğunu gösterdi. Hangi puan türünde kaç aday barajı aştı ve tercih yapma hakkına sahip oldu.

 

YKS: HANGİ PUAN TÜRÜNDE KAÇ RAKİBİNİZ VAR?

 

YKS’de tüm adayların girmek zorunda oldukları Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 1 kişi 500 tam puan almış durumda. AYT testlerinde de SÖZ, EA, SAY yine 1 aday görünüyor. 5 ayrı dilden yapılan Yabancı Dil Testi’nde (YDT) 5 kişinin de 500 tam puan aldığı görülüyor.

TEK TEST ÇÖZENLERİN DE PUANI HESAPLANDI

Bu yıl için unutmamamız gereken noktalardan biri de tek test çözenlerin de puanlarının hesaplanmış olması. Örneğin AYT’de matematik çözenlerin SAY ve EA puanları, Türk Dili ve Edebiyatı çözenlerin de hem EA hem SÖZ puanları hesaplandı. Bu yüzden eşit ağırlıkçıların önünde sayısal öğrencileri de girdi.

 

TERCİH YAPMA HAKKINA SAHİP ADAY SAYISI NEDİR?

Tercih yapma hakkına sahip aday sayısının ne olduğuna baktığımızda ise şöyle bir tablo ortaya çıkıyor.

TYT PUANIYLA TERCİH YAPACAK ADAY SAYISI NEDİR?

2 milyon 260 bin 273 adayın sınavının geçerli olduğu TYT’de 180 puan ve üzerinde puan alan aday sayısı 1 milyon 299 bin 378. Bu adayların tümü ön lisans programlarını tercih edebilirler.

 

SÖZ PUANIYLA TERCİH YAPACAK ADAY SAYISI NEDİR?

 

 

Sözel puan türünde 180 ve üzerinde puan alıp tercih yapma hakkına sahip aday sayısı 912 bin 284. Ama bunların içinde eşit ağırlıkçıların olduğunu unutmayın. Çünkü Türk dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler-1 Testini çözdükleri için aranıza girdiler.

 

SAYISAL PUANLA TERCİH YAPACAK ADAY SAYISI NEDİR?

 

SAY puan türünde 434 bin 358 aday 180 puan barajını aşarak tercih yapma hakkına sahip. Ama sizlerin içinde de eşit ağırlıkçılar var. Çünkü onlar da matematik testini çözdükleri için puanları hesaplandı.

 

 

EŞİT AĞIRLIK PUANIYLA TERCİH YAPACAK ADAY SAYISI NEDİR?

 

Burada da EA puan türünde 180 ve üzerinde puan alarak baraj aşanların ve tercih hakkına sahip olanların sayısı 745 bin 895. Ama sizlerin arasında da sayısal ve sözel öğrenciler de var. Bunlar kendi alanlarına çekilecek.

 

KILAVUZ NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

 

ÖSYM 3 Temmuz’da ön bilgilendirme için YKS programları ve kontenjanları kılavuzunu yayımlamıştı. Bu kılavuzun güncellenmiş hali 1 Ağustos’ta yayımlanacak.

 

 

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

 

Üniversite tercihleri 7-14 Ağustos tarihleri arasında da tercihler yapılacak.  24 program tercih hakkınız var. Tercih süresince listenizde değişiklik yapma hakkınız da var.  Tercihleri tümüyle iptal edemezsiniz ama değişiklik yapabilirsiniz. Tercihlerinizi yaptıktan sonra da mutlaka kontrol edip, yazıcıdan çıkış almalısınız.

KAÇ TERCİH HAKKINIZ OLACAK?

Geçen yıl olduğu gibi 24 tercih hakkı var. Tüm tercihlerin doldurulması zorunlu değil. Örneğin sadece 4 programı seçebilirsiniz ya da tümünü doldurabilirsiniz. Eğer tercihlerinden herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa sadece bu 4 programa listesinde yer verebilir. Unutmayın kayıt yerleştiğinizde kayıt yaptırmayacağınız bölümü yazarsanız ve yerleşirseniz seneye Ortaöğretim Başarı Puanı’nızın (OBP) puanınızın çarpılacağı katsayı yarıya düşecek. 0.12 ile değil, 0.06 ile çarpılacak.

 

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

 

Tercih bildirimini internetten bireysel olarak TC kimlik numaranız ve şifrenizle ÖSYM sitesinden internetten yapacaksınız. Bunun dışında tercih yapamazsınız.

 

KİM HANGİ PROGRAMLARI TERCİH EDEBİLECEK?

2018-TYT puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarını da göz önünde tutarak tercih yapacak.

 

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI 840 BİN 286

 

YÖK’ün açıklamasına göre 660 bin 563'ü devlet, 159 bin 213'ü vakıf, 19 bin 4'ü KKTC, 1546'sı yurtdışı üniversitelerde olmak üzere örgün eğitimde üniversite kontenjanları toplam 840 bin 286 oldu. Bunlardan 338 bin 176'sı ön lisans, 471 bin 375'i lisans, 30 bin 735'i ise özel yetenek kontenjanları olarak belirlendi.

Açık ve uzaktan öğretim kontenjanları ise 52 bini lisans, 150 bin 891'i önlisans olmak üzere 202 bin 891 oldu. 

 

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversitelerde kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak. Devlet üniversitelerinin tümünde e-kayıt var çoğu vakıf üniversitesi de e- kayıt yapılıyor.

31-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş