Arama sonuçları

YKS tarihi mahkemelik oldu

YKS tarihi mahkemelik oldu

YKS tarihi mahkemelik oldu. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) tarihinin değişmesini yargıya götürdü. Kendi kızı da YKS'ye girecek olan Dervişoğlu, hükümetin gençlerle empati kuramadığını vurgulayarak, koronavirüsü ile mücadele edilen bu günlerde gençlerin zaten stres altında olduğunu, öğrencilerin ve ailelerinin yıllarca verdiği emeğin keyfi sınav tarihi değişimi ile heba olabileceğini belirtti.

YKS TARİHİ MAHKEMELİK OLDU

Dervişoğlu, "Sadece sınav tarihleriyle değil gençlerin de hayalleriyle oynuyorsunuz" diyerek, dava dilekçesinde, şöyle dedi: "Normalleşme süreci sebep gösterilerek sınav tarihi bir ay erkene alınması sınava girecek gençlerde normalleşmenin tam tersi bir etki oluşturmuştur."

Dervişoğlu kararın öğrencilerin ve ailelerinin lehine olmadığını bu sebeple ivedilikle yürütmenin durdurulması gerektiğini belirtti.

YKS hükümetin kararıyla 27-28 Haziran tarihlerine çekilmiş, öğrenciler karara büyük tepki göstermişti.

EĞİTİM SEN'DEN KAMPANYA

Öte yandan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ‘normalleşme’ adı altında YKS tarihinin salgın sonrasına ertelenmesi için imza kampanya başlattı.

change.org’da başlatılan kampanyaya ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

“Milyonlarca öğrencinin geleceğini belirleyecek, aynı zamanda da yüzbinlerce öğrencinin, eğitim ve bilim emekçisinin sağlığını yakından ilgilendiren bir konuda 4 Mayıs 2020 tarihinde yapılan açıklamalar kaygılarımızı ve korkularımızı artırdı.

20 Haziran tarihinde yapılacak olan LGS ve 27-28 Haziran tarihinde yapılacak olan YKS, öğrencilerimizin yaşamı açısından belirleyici öneme sahiptir. Salgının henüz bitmeyeceğinin belli olduğu bir dönemde, alınan önlemler ne olursa olsun, yapılacak olan sınavlara öğrencilerimiz korku ve kaygı ile katılacaktır.

Ayrıca, YKS’nin Temmuz ayında yapılacağı düşüncesi ile hazırlıklarını sürdüren, bu tarihe göre planlarını yapan öğrenciler, sınavın yeniden Haziran ayına alınması ile ciddi sorunlar yaşamıştır. Yaşamlarının başlangıcında çocuklarımıza yaşatılan travmayı kabullenmek mümkün değildir. Bu nedenle biz aşağıda imzası olanlar, YKS ve LGS’nin salgın tamamen bittikten sonra yapılmasını istiyoruz."

09-05-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş