Arama sonuçları

YKS: Tek test çözenin de 2 puanı hesaplanacak

YKS: Tek test çözenin de 2 puanı hesaplanacak

YKS: Tek test çözenin de 2 puanı hesaplanacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili yaptığı açıklamalar adayların 0.5 ham puan değişikliğinden sonra puanların nasıl hesaplanacağını anlatıyor. Bu değişiklikten sonra Alan Yeterlilik Testi (AYT) puanlarının hesaplanma yöntemi de değişmiş oldu. 

 

Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan’a konuşan ÖSYM Başkanı Özer’in anlattıklarına göre 0.5 ham puan değişikliği adayları şöyle etkileyecek: 

 

YKS: TEK TEST ÇÖZENİN DE 2 PUANI HESAPLANACAK

 

 

 

0.5 ham puan değişikliğinden sonra AYT'de sadece matematik testi çözen öğrencinin SAY ve EA, sadece Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testi çözen öğrencinin EA-SÖZ, veya sadece Sosyal Bilimler-2 çözenin de SÖZ puanları hesaplanacak değil mi?


Bildiğiniz gibi ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için TYT ve AYT'de ilgili iki testin her ikisinden de en az 0.5 ham puana sahip olma koşulu vardı. Bu koşul ilgili testlerin herhangi birisinden en az 0.5 ham puana sahip olma şeklinde değiştirildi. Yapılan değişiklikle AYT'de sadece Matematik Testi'ni cevaplayarak en az 0.5 ham puan alanların SAY ve EA ağırlıklı puanları hesaplanacak. Bunun gibi sadece Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testini cevaplayarak en az 0.5 ham puana alanların da EA ve SÖZ ağırlıklı puanlarının hesaplanması gibi sadece Sosyal Bilimler-2 testini cevaplayarak en az 0.5 ham puan alanların ise SÖZ ağırlıklı puanlarının hesaplanabilmesi sağlanmış oldu. 

 


TERCİH YAPACAK ADAY SAYISI ARTACAK 

 

Adayların AYT’de tek test çözecek olsa da iki farklı puanının hesaplanacak olması tercih yapacak aday sayısını da artıracak. 

 

 

HANGİ SINAVA KAÇ ADAY GİRECEK?

 

YÜKSEKÖĞRETİM Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan ve tüm adayların girmek zorunda olduğu Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 2 milyon 322 bin 421 aday başvurdu. Bu testte 150 puan barajına ulaşanlar önlisans programlarını tercih edebilecek. 

Sınavın ikinci oturumu olan ve lisans programları tercihi yapacak adayların gireceği Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) başvuran aday sayısı da 1 milyon 982 bin 669 oldu. Sınavın üçüncü oturumu Yabancı Dil Testi'ne (YDT) 128 bin 457 aday başvurdu. 


24-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş