Arama sonuçları

YKS: Tercihler 7-14 Ağustos'ta sonuçlar 31 Ağustos'ta

YKS: Tercihler 7-14 Ağustos'ta sonuçlar 31 Ağustos'ta

YKS: Tercihler 7-14 Ağustos'ta sonuçlar 31 Ağustos'ta. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun son halinin yarın duyurulacağını söyledi. Özer, 7-14 Ağustos'ta tercihlerin alınacağını, sonuçların ise 31 Ağustos'ta açıklanacağını belirtti.

YKS: TERCİHLER 7-14 AĞUSTOS'TA SONUÇLAR 31 AĞUSTOS'TA

ÖSYM Başkanı Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarını değerlendirdi.

YKS sonuçlarının zamanında açıklandığına işaret eden Özer, sonuçlarla birlikte sonuçlara yönelik detaylı bir ön değerlendirme raporunun yayımlandığını kaydetti.

Özer, üniversiteye giriş sisteminde Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK) hem yapısal hem de sınavın yapılma tarihi açısından iki köklü değişikliğe gidildiğine dikkati çekti. Özer, şöyle konuştu: 

"Bu nedenle ÖSYM'nin bu sene üniversiteye giriş sınavında sorumlulukları oldukça artmıştı. ÖSYM, yapısal değişikliği başarılı bir şekilde uyguladı. Ayrıca önceki yıllarda farklı tarihlerde çoklu oturumda yapılan sınavı bir hafta sonunda yapabilmenin lojistik güçlüğünün de başarılı bir şekilde üstesinden geldi. Sınav tarihi bir hafta ertelenmesine rağmen sınav sonucu açıklama tarihi olarak önceden ilan ettiğimiz 31 Temmuz 2018'de bir erteleme yapmadık."

SON DEĞERLENDİRME RAPORU YAYIMLANACAK

Özer, bu yıl sınav sonuçlarıyla birlikte açıklanan sayısal veri formatında değişikliğe gittiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü.

"2018 itibarıyla sınavlarla ilgili değerlendirme raporları yayımlamaya başladık. YKS ile ilgili de ön değerlendirme raporunu bu çerçevede hazırladık. Bu raporun da özellikle eğitimciler tarafından beğeniyle karşılanmasından mutluluk duyuyoruz. Değerlendirme raporu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor; son halini 6 Ağustos'ta kamuoyuyla paylaşacağız."

GÜNCELLENEN KILAVUZ 1 AĞUSTOS'TA

Özer, 2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun taslak halini 3 Temmuz'da yayımladıklarını hatırlatttı. Özer,  "Kontenjanlar kılavuzunun son halini yarın yayımlayacağız" dedi.

TERCİH TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

Özer, üniversite tercihlerinin 7-14 Ağustos'ta yapılacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ÖSYM tarafından tercih süreciyle ilgili bilgilendirmeler sürekli yapılacak. Ayrıca tercihlerle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarını da paylaşacağız. Adayların tercih işlemleri bittikten sonra yerleştirme işlemlerine başlayacağız. Yerleştirme sonuçları, 31 Ağustos'ta açıklanacak. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yükseköğretim kurumlarına kayıtlar 3-7 Eylül'de yapılacak."

ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR ETTİ

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, soru hazırlamadan sınav evrakının basılmasına, sınavın yapılmasından evrakların nakliyesine, sınav evraklarının değerlendirilmesinden sonuçların açıklanmasına kadar tüm süreçlerde büyük fedakarlıkla çalışan tüm çalışanlara ve paydaşlara en içten şükranlarını da sundu. 

31-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş