Arama sonuçları

YKS: Üniversite kayıtlarında son gün

YKS: Üniversite kayıtlarında son gün

YKS: Üniversite kayıtlarında son gün. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler için bugün kayıtlar son buluyor. Yerleştiği halde kayıt yaptırmayanların Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) gelecek yıl sınava girdiklerinde yarıya düşecek.

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri geçtiğimiz 3 Eylül’de başladı.

YKS: ÜNİVERSİTE KAYITLARINDA SON GÜN

Üniversitelere elektronik kayıtlar (e-kayıt) ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında yapıldı. Ancak bireysel kayıt yaptıracaklar için süre 7 Eylül 2018’de yani bugün son bulacak.

128 BİN BOŞ KONTENJAN VAR

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yarım milyon adayın tercih yapmadığı ortaya çıkmıştı. Üniversitelerde ise boş kontenjan 128 bin 508 oldu. Bu kontenjanların 89 bin 686’ı lisans, 38 bin 822’si ise ön lisans programlarında oldu. İlk kez bu yıl geçmiş yıllara kıyasla ön lisans programları lisans programlarından daha çok tercih edildi. 2017’de ilk yerleştirmenin ardından ön lisans programlarında 163 bin 562, lisans programlarında ise 50 bin 821 boş kontenjan kalmıştı.

BAŞVURMAYAN HAKKINI YİTİRECEK

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için istenen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunlu. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek. Ayrıca yerleştirme puanlarına 60 ile 30 puan arasında katkı yapan OBP ise gelecek yıl yarıya düşecek. Bu adaylar yükseköğretim kurumlarında boş kontenjanlar için düzenlenecek ek yerleştirmeye de başvuramayacak.

KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER GEREKİYOR?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf  

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

 

07-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş