Arama sonuçları

YKS’da felsefe de var dinden muaf olana alternatif soru da

YKS’da felsefe de var dinden muaf olana alternatif soru da

YKS’da felsefe de var dinden muaf olana alternatif soru da. YÖK, önümüzdeki haziran ayında ilk kez uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için yeni açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde YKS ile ilgili yaptığı değişiklikleri ve sık sorulan soruları yanıtlayan YÖK, bu kez de “Sık sorulan sorulara ekleme” açıklaması yaptı. Bu açıklamaya göre YKS’de artık felsefe sorusu olacak.

YKS’DA FELSEFE DE VAR DİNDEN MUAF OLANA ALTERNATİF DE

YÖK, Yükskeöğretim Kurumları Sınavı’nda ikinci oturumundaki sosyal bilimler-2 testinde yer alan 12 soruluk felsefe grubu testinde, adaylara felsefe sorularının da “tabii olarak yöneltileceği”ni belirtti. YÖK, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvuru için Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının 150 ve üzeri olması gerektiği bildirildi.

SIK SORULAN SORULARA EKLEME YAPILDI

YÖK’ün internet sitesinden, YKS'ye ilişkin kamoyunda anlaşılmayan hususlara açıklık getirmek için zaman zaman güncelleyeceğini açıkladığı "Yükseköğreti̇m Kurumları Sınav Si̇stemi̇ ile İlgi̇li̇ Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları"na eklemeler yaptı.

PUAN HESAPLAMASI 500 ÜZERİNDEN YAPILACAK

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda puanlar, YGS-LYS sisteminde olduğu gibi 100 ile 500 puan aralığında hesaplanacak. Adayların bu puanlarına Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) geçen sene olduğu şekilde hesaplanarak eklenecek.

DİN DERSİNDEN MUAF OLANLAR ALTERNATİF ÇÖZECEK

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi almayan veya farklı bir müfredat ile alan adaylar için de YGS-LYS sistemindeki uygulama söz konusu olacak. Yani bu durumdaki adaylar, sınavda ilave felsefe grubu sorularını cevaplayacak, din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını cevaplamayacak.

12 SORULUK FELSEFE GRUBUNDA FELSEFE OLACAK

Sosyal bilimler-2 testinde yer alan 12 soruluk felsefe grubu (mantık, psikoloji, sosyoloji) testinde, ayrıca felsefe sorularının bulunup bulunmayacağına ilişkin tartışmalara da açıklık getirdi. Bu kapsamda, "Felsefe grubundaki sorulara felsefe soruları tabii olarak dahildir" açıklaması yapıldı. Felsefe grubuna "mantık, psikoloji ve sosyoloji"nin, "Felsefe dışındaki alanlardan hangilerinin dahil olduğunun belirtilmesi" amacıyla yazıldığı vurgulandı.

ÖZEL YETENEK SINAVINA KİMLER GİRECEK?

Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına hangi puan türü ile başvurulabileceği konusundaki soruya da yanıt veren YÖK şöyle dedi:  "Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı ile başvurulabilecektir. Bu programlara başvurabilmek için YGS-LYS sisteminde olduğu gibi TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekmektedir."

ADAY SALONDAN NE ZAMAN AYRILABİLECEK?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda adayların sınav salonundan ayrılışı ile ilgili olarak ÖSYM tarafından makul süreler belirleneceği, buna ilişkin bilgilerin Başvuru Kılavuzu'nda ve ÖSYM'nin web sayfasında bildirileceği

 

21-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş