Arama sonuçları

YKS'de değişiklik var mı? Hangi yasaklar kalktı? ÖSYM Başkanı açıkladı

YKS'de değişiklik var mı? Hangi yasaklar kalktı? ÖSYM Başkanı açıkladı

YKS'de değişiklik var mı? Hangi yasaklar kalktı? ÖSYM Başkanı açıkladı. Sınavlarda artık ‘emanetçi’ye gerek yok: Anahtar, piercing, ulaşım kartı serbest. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, tüm sınavlarda yasak olan ulaşım kartı, ev anahtarı, metal para, tel toka, piercing, başörtüsü için kullanılan her türlü toplu iğnenin serbest olacağını duyurdu.

Aygün şöyle dedi: “Bu yasaklarla özellikle ev anahtarı ve ulaşım kartı gibi belgeleri kimseye bırakamayacaklarından adayları sınav sonuna kadar bekleyecek birisi olmak zorundaydı. Toplu ulaşımı kullanarak da sınav binalarına ulaşma ve dönüş noktasında sorun yaşanmaması amacıyla ve olabilecek sıkıntıları en aza indirmek için böyle bir çalışma yaptık.”

YKS'DE DEĞİŞİKLİK VAR MI? HANGİ YASAKLAR KALKTI? ÖSYM BAŞKANI AÇIKLADI

Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’nn haberine göre sınavların yapıldığı binalara girişte aday ve sınav görevlilerinin üzerleri emniyet görevlileri tarafından elle veya dedektörle aranmaya devam edecek. Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş gibi metal içerikli eşyalar ve elektronik/mekanik cihaz, müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar sınav binasına yine alınmayacak.  Bunları taşıdığı belirlenenlerin sınavı da iptal edilecek.

YKS’DE DEĞİŞİKLİK VAR MI?

Aygün, 2019 YKS için değişiklik olup olmadığı sorusuna şöyle yanıt verdi:  “YKS bu yıl ikinci kez uygulanacak. Yeni düzenlenen ve uygulamaya konulan bir sistemin belli bir süre uygulanmadan değiştirilmesinin ortaya çıkaracağı farklı sorunlar olabilir. Makul bir süre uyguladıktan sonra yeniden değerlendirme yapılıp, gerekli görülen iyileştirmeler o vakit yapılabilir. Bu bağlamda karar verici konumunda olan Yükseköğretim Kurulu, YÖK’tür. Bu yıl için bir değişiklik veya yeni bir düzenleme düşünülmüyor.

TYT İÇİN YENİ YAKLAŞIM GELDİ

Geçen sene YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç’ın öncülüğünde TYT için yeni bir yaklaşım geliştirildi. Önemli bir dönüşüm sağlandı. Türkçe ve matematik testlerinde bilgiyi ezbere dayalı bir çerçeveden çıkarıp muhakeme, anlama, yorumlayabilme, gündelik hayatla ilişkilendirebilme ve çıkarımda bulunabilme evresine taşındı. Sorulardaki bu dönüşümün ve evrilmenin hem eğitimciler, uzmanlar hem de öğrenciler tarafından olumlu karşılandığını düşünüyorum. Sonuç olarak öğrencilerimizin ezbere dayalı olmayan bu yaklaşıma adapte olmada zorluk yaşamadıklarını düşünüyorum. Bu sene de bu soruları aynı yaklaşımla hazırlamaktayız. Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk’un 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde açıkladığı gibi sınav odaklı olmayan bir eğitim sistemine geçtiğimizde sınav stresinin azalacağı bir dönem olacağına inanıyorum.”

19-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş