Arama sonuçları

YKS’ye Doğru: Eğitimcilerden sınav uyarıları

YKS’ye Doğru: Eğitimcilerden sınav uyarıları

YKS’ye Doğru: Eğitimcilerden sınav uyarıları. Bu hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) yaklaşık 2.5 milyon aday katılacak. Sınavın ilk oturumu olan ve tüm adayların katılmak zorunda olduğu YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) 15 Haziran Cumartesi günü saat 10.15'te düzenlenecek ve adaylara 135 dakika süre verilecek. 16 Haziran Pazar günü saat 10.15'te  Alan Yeterlilik Testi (AYT), 15.45'te ise Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacak. AYT'de adaylara 180 dakika, YDT'te ise 120 dakika süre tanınacak. 

YKS’YE DOĞRU: EĞİTİMCİLERDEN SINAV UYARILARI

Eğitimciler ise sınava girecek adaylara kurallar konusunda uyarıda bulunarak, olumsuz düşüncelerden kurtulmaları çağrısında bulundu. Eğitimcilerin sınavlarla ilgili uyarıları ve önerileri şöyle:

SINAV TAKTİĞİNİZİ BOZMAYIN

 

Doğa Koleji Lise Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Sibel İzgiman öğrencilere sınava sayıla günler kala sınav stratejilerini değiştirmemeleri uyarısında bulundu. İzgiman şöyle dedi: “Hangi teste ne kadar zaman ayıracağınıza ve hangi bölümden başlayacağınıza karar vermiş bir şekilde sınava girin. Son hafta çözdüğünüz deneme sınavlarında, tüm sene boyunca yapmış olduğunuz gibi, yanlış ve boş soruları kontrol edin. Dilerseniz konu tekrarı da yapabilirsiniz, ancak cuma günü dinlenmeye zaman ayırın ve günlük rutininizi bozmayın, özel bir program yapmanıza gerek yok. Bilmediğiniz yerde yemek yememeye dikkat edin ve ağır sporlar yapmayın. En geç saat 09.00’da sınava gireceğiniz binanın önünde olun.”

Doğa Koleji Lise Matematik Bölüm Başkanı Arzu Uz, sayısal ve eşit ağırlık alanlarından tercih yapacak öğrenciler için, şunları söyledi:

SON YILLARIN SORULARINA BAKIN

“Sınav sisteminin değişmesiyle birlikte hem Türkçe okuryazarlığı hem de yorum gücünü ölçen sorularla karşılaşıyor. Tıp ya da mühendislik bölümlerinde okumak isteyen öğrencilerimizin Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözmesi gerekirken; hukuk, psikoloji gibi bölümleri isteyen öğrencilerin ise Matematik, Edebiyat ve Sosyal Bilimler-1 testlerini çözmeleri gerek.”

Doğa Koleji Lise Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Eda Dağdelen de öğrencilere son 5 yılın sorularına bakmaları önerisinde bulunarak, şöyle dedi:

“TYT’de genellikle sorular anlama ve yorumlama üzerine geliyor. AYT’de ise geçmiş yıllarda sıklıkla sorulan sanatçılar ve eserlere son kez tekrar için bakabilirler. Konu çalışmak yerine sene içinde öğretmenlerinden öğrendikleri şifrelemeler ve ipuçlarına tekrar bakmaları yararlarına olacaktır” dedi.

 

12-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş