Arama sonuçları

YKS’ye son bir ay kala öneri: Hedefinize uygun sayıda soru çözün

YKS’ye son bir ay kala öneri: Hedefinize uygun sayıda soru çözün

Üniversite adaylarının beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) bir ay kaldı. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Rehberlik Uzmanı Tuğba Zırıh sınava hazırlık tüyoları vererek adaylara son ayda hedeflerine uygun sayıda soru çözmelerini önerdi.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rehberlik Uzmanı Tuğba Zırıh, 26-27 Haziran’da yapılacak YKS sınavına hazırlık için önerilerde bulundu. Zırıh, adayların bu dönemde yapabilecekleri şey hedeflerine uygun sayıda bolca soru çözmek olduğunu belirterek şunları söyledi:

Sınava kalan son bir ayda günlük çalışma saatinizi ve temponuzu arttırın. Daha çok, anlayabildiğiniz ve yapabildiğiniz konulara yönelin. Yıl boyunca gayret göstermenize rağmen yapamadığınız konuları eleyin. Tam öğrenilmeyen konuları ise mutlaka tekrar edin. Ağırlıklı olarak genel tekrar testleri ve deneme sınavı çözün, sınavdan bir iki gün önce ise ders çalışmayı bırakın.”

YANLIŞ YAPTIĞINIZ HER SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ ÖĞRENİN

Son 1 ayda deneme sınavı çözerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi veren Zırıh, “Adaylar, ihtiyaçlarına göre, haftada 3 ya da daha fazla deneme sınavı çözebilirler. Deneme sonuçları bazen iyi bazen kötü olabilir, karamsarlığa kapılmayın. Yanlış yaptığınız her sorunun çözümünü mutlaka öğrenin. Deneme sınavı çözerken gerçek sınav sürelerini baz alıp ve zamanlamaya dikkat edin. Zaman kazanmak için test ve soru çözüm tekniklerini kullanmanızı öneriyorum’’ dedi.

Tuğba Zırıh sözlerine şöyle devam etti:

“Sınavdan önce çözülen binlerce soru adaylara, çeşitli soru tarzlarını görmelerine, soruları hangi çözüm yolları ile çözebileceklerine, soruları çözerken ne kadar süre ayırmaları gerektiklerini hesaplayabilmelerine, soruları daha rahat yorumlayabilmelerine ve okuma hızlarının artmasına katkı sağlayacaktır.”

ÖĞRENDİĞİNİZ YENİ KONUYU GÜN İÇERİSİNDE 10-15 DAKİKA TEKRAR EDİN

İnsanlar öğrendiklerinin yüzde 80’ini 24 saat içinde unuturlar diyen Zırıh, “Unutmayı önlemenin en iyi yolu, aralıklı olarak dersleri tekrar etmektir. Aralıklı tekrarlar sayesinde bir taraftan eski öğrenilenler hatırlanırken diğer taraftan da sınavlara her an hazır durumda olunur. Öğrenilen yeni konunun gün içerisinde 10-15 dakika tekrar edilmesi yeterlidir. Günlük tekrarın yanında haftalık ve aylık tekrarlar da başarıyı zirveye çıkartır” ifadelerini kullandı.

DERS ÇALIŞMA PROGRAMINIZI HAZIRLARKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Doğru ders çalışma programı hazırlamanın bu süreçte adaylara katkı sağlayacağını ifade eden Zırıh’ın önerileri ise şöyle:

“Öncelikle hangi dersi, haftanın hangi günü çalışacağınızı belirleyin. Hedefinize uygun sayıda soru çözün. Planınızda olan ama yapamadığınız konuları belirleyin, bu konulara yoğunlaşın. En fazla zorlandığınız derslerde, konu çalışmaya daha çok vakit ayırın. Size kolay gelen derslerde ise konu çalışmaya çok vakit ayırmak yerine daha fazla test çözün. Ders çalışma programınızda mutlaka aralıklı tekrarlara yer verin.”

22-05-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş