Arama sonuçları

YÖK 19 üniversiteye rektör arıyor

YÖK 19 üniversiteye rektör arıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 19 üniversite için rektör aday adaylığı başvuru ilanı yayımladı. YÖK’ten yapılan duyuruya göre 18.06.2008 tarihli ve 5772 sayılı Kanunla değiştirilen 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası hükümlerine göre 19 üniversiteye rektör ataması yapılacak.Rektör aday adaylığı başvuruları, rektörlük seçimleri ertelenen 17 üniversite ile İzmir’de yeni kurulan iki devlet üniversitesi için yapılacak.  

YÖK REKTÖR ARIYOR 

2016 yılında 37 üniversitede rektör seçimleri yapılacaktı. 12 Temmuz’da 20 üniversitede seçimler gerçekleştirilirken, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından geri kalan 17 üniversitede rektörlük seçimleri ertelenmişti. 

Geçtiğimiz 18 Ekim'de Cumhurbaşkanlığı külliyesinde tüm rektörlerin de katıldığı 2016-2017 akademik yıl açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Erdoğan buradaki konuşmasında rektörlük seçimlerini eleştirip, değişmesi gerektiğini söylemiş, 11 gün sonra, 29 Ekim 2016 gecesi 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayımlanarak devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırılmıştı. Yeni sisteme göre YÖK, en az 3 yıl profesörlük yapmış 3 ismi seçip, Cumhurbaşkanına önerecek, Cumhurbaşkanı da içlerinden birini rektör olarak atayacak. Bir ay içinde atama yapılmaz ve YÖK de 2 hafta içinde yeni isim önermezse Cumhurbaşkanı doğrudan bir ismi rektör olarak atayacak.

İLK BOĞAZİÇİ’NDE UYGULANDI

Bu KHK ilk kez Boğaziçi Üniversitesi’nde uygulandı.  12 Temmuz’da yapılan rektörlük seçimlerin üzerinden 4 ay geçmesine ve mevcut rektörün yüzde 86 oy almasına rağmen rektörü atanmayan Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör ataması 676 sayılı KHK sonrası yapıldı. Üniversitede seçimlere bile katılmayan Prof. Dr. Mehmet Özkan rektör olarak atandı. Bu karar üniversitenin akademisyen ve öğrencileri tarafından protesto edildiği gibi diğer üniversitelerden akademisyenler de bu karara tepki gösterdi. İşte bu 19 üniversitede de rektör atamaları Boğaziçi Üniversitesi’nde olduğu gibi yapılacak. 

İZMİR’DEKİ İKİ YENİ ÜNİVERSİTE DE VAR 

FETÖ örgütü ile ilişkileri nedeniyle OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan 15 vakıf üniversitesinden 3’ü de İzmir’deydi. İzmir’de kapatılan üniversiteler Gediz, İzmir ve Şifa üniversiteleri oldu. TBMM Genel Kurulu’nda bu üniversiteleri ilgilendiren karar alınarak, kapatılan Gediz Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi'nin adları değiştirildi. Kuruldan geçen kanun teklifiyle Gediz'in adı İzmir Bakırçay Üniversitesi, İzmir Üniversitesi'nin adı ise İzmir Demokrasi Üniversitesi olmuştu. YÖK tarafından duyurusu yapılan rektör aday adaylığı başvuruları, seçimleri ertelenen 17 üniversite ile İzmir’de kurulan bu iki üniversite için de yapılacak. 

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Rektör ataması için aday adayı başvurusunda bulunacak kişilerde aranan kriterler ise şöyle: "Profesör" olarak en az üç yıl görev yapmış olması, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir halin bulunmaması, Rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olması.

Bu kriterleri taşıyan öğretim üyelerinin taşıması halinde, herhangi bir Devlet veya Vakıf üniversitelerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapmaları şart değil.

Başvurularda, başvuru dilekçesi ile YÖK’ün internet sitesinde bulunan formata uygun olarak aday adayının akademik özgeçmişi ve yayın listesinin yer alması gerekiyor. Başvurular bizzat veya posta ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yapılabileceği gibi, "rektoraday@yok.gov.tr" adresine elektronik posta yoluyla da yapılabilir.

BAŞVURULAR 28 KASIM’A KADAR

Rektörlük için aday adayı başvurusunda bulunmak isteyen öğretim üyeleri 21.11.2016 tarihinden 28.11.2016 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na başvuru yapabilecek.

İlgilenenler 21.11.2016 tarihinden 28.11.2016 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na başvuruda bulunabilirler.

HANGİ ÜNİVERSİTELERE ATAMA YAPILACAK?

1- Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
2-Ardahan Üniversitesi
3-Artvin Çoruh Üniversitesi
4-Bartın Üniversitesi
5-Batman Üniversitesi
6-Bitlis Eren Üniversitesi
7-Çankırı Karatekin Üniversitesi
8-Gümüşhane Üniversitesi
9-Hakkari Üniversitesi
10-Iğdır Üniversitesi
11-İzmir Bakırçay Üniversitesi
12-İzmir Demokrasi Üniversitesi
13-Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
14-Kırklareli Üniversitesi
15-Kilis 7 Aralık Üniversitesi
16-Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
17-Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
18-Siirt Üniversitesi
19-Yalova Üniversitesi

21-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş