Arama sonuçları

YÖK 2 bin öğrenciye Doktora Bursu verecek

YÖK 2 bin öğrenciye Doktora Bursu verecek

YÖK 2 bin öğrenciye Doktora Bursu verecek. YÖK 100/2000 Projesi-Doktora Burs Programı'nın 4'üncü çağrı döneminde desteklenen üniversiteler ve alanları belli oldu. 2018-2019 eğitim öğretim güz döneminde 75 üniversiteden 392 alt alandaki 2 bin doktora öğrencisine burs verilecek.

YÖK 2 BİN ÖĞRENCİYE DOKTORA BURSU VERECEK

Yükseköğretim Kurulunca, YÖK-100/2000 Projesi- Doktora Burs Programı'nın 4'üncü çağrı döneminde desteklenen üniversiteler ve alanları belli oldu. YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, öncelikli alanlarda doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacın karşılanması amacıyla devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören öğrencileri desteklemeye devam ettiği belirtildi.

ÖNCELİKLİ ALANLAR VE GELECEĞİN MESLEKLERİ

Projenin "öncelikli alanlar ve geleceğin meslekleri" üzerine yoğunlaştığı aktarılan açıklamada, tematik alanları ve disiplinler arası çalışmaları da öne çıkardığı ifade edildi. 

Belirlenen öncelikli alanlar arasında şunlar yer alıyor: Aşı, insan beyni, nörobeyin, moleküler biyoloji, genetik, ilaç araştırmaları, antorpoloji, bilim tarihi, felsefe, deniz hukuku, hukuk felsefesi ve sosyolojisi, Köktürkçe, robotik, yapay zeka, mikro ve nano teknoloji, doku mühendisliği, mekatronik, hidrojen ve yakıt pilleri, balıkçılık teknolojisi, sürdürülebilir tarım, veri bilimi ve sensör teknolojileri, fotonike gibi alanların da yer aldığı 100 alan.

4 ÇAĞRI DÖNEMİ TAMAMLANDI

2016-2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminde ilk çağrıya çıkılarak başlatılan ve Türkiye'nin küresel rekabeti açısından gelecek 10 yılda ihtiyaç duyulacak 100 öncelikli alanda 2 bin doktora öğrencisine burs vermeyi hedefleyen programda, şimdiye kadar dört çağrı döneminin tamamlandığı aktarıldı.

Açıklamada, üniversiteler tarafından YÖK'ten 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz dönemi için 4 bine yakın kontenjan talep edildiği belirtildi. Açıklamada, 1-2 Ağustos tarihlerinde söz konusu başvuruların panel değerlendirmelerinin tamamlandığı, ilgili alanlarda başarılı bulunan üniversitelerin ve kontenjan sayılarının belirlendiği aktarıldı.

75 ÜNİVERSİTEYE KONTENJAN VERİLECEK

Panel değerlendirmelerine, çeşitli üniversitelerden alanlarında uzman 106 öğretim üyesinin katıldığı bildirilen açıklamada şöyle denildi: 

"Bu kapsamda 75 üniversitemize 392 alt alanda 2000 kontenjan verilmesi uygun bulunmuştur. Başkanlığımız tarafından uygun bulunan kontenjanlar için başvurular üniversitelerimiz tarafından alınacak ve uygun bulunan adaylar Başkanlığımıza bildirilecektir."

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Açıklamada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan lisans veya yüksek lisans mezunlarının programa başvuruda bulunabileceği belirtildi. Açıklamada,  doktora  eğitimine devam eden adayın, tez aşamasına geçmemiş olmasının gerektiği ifade edildi.

Ayrıntıların, ilgili üniversitelerin web sitelerinden adaylara duyurulacağı kaydedildi.

Üniversitelere verilen kontenjanlara herhangi bir işte çalışan öğrencilerin de başvuruda bulunabileceği bildirildi.

11-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş